× Zaloguj się menu: Start Postępowania Oferta Aktualności Wiedza O nas Kontakt

Porozmawiaj
z konsultantem
i wybierz odpowiednią ofertę

Szybki kontakt
akta scaled

Dostajemy wiele zapytań od naszych klientów i współpracowników, głównie pośredników finansowych, o to, kto może otworzyć postępowanie restrukturyzacyjne. W związku z tym chcielibyśmy krótko na nie odpowiedzieć i wskazać, kto ma prawo otworzyć takie postępowanie, a jakie podmioty są z niego wyłączone.

Kim jest przedsiębiorca?

Zanim przejdziemy do szczegółów, warto poznać podstawy i ustalić kim jest przedsiębiorca. Zgodnie z art. 43 Kodeksu Cywilnego przedsiębiorca to osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową.

Kto ma zdolność restrukturyzacyjną, a kto jej nie ma?

W nawiązaniu do art. 4 Prawa Restrukturyzacyjnego zdolność restrukturyzacyjną mają:

  • spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • proste spółki akcyjne,
  • spółki akcyjne,
  • osoby fizyczne prowadzące działalności gospodarczą,
  • wspólnicy spółek partnerskich,
  • wspólnicy osobowych spółek handlowych ponoszących odpowiedzialność za zobowiązania spółki bez ograniczeń – całym swoim majątkiem.

Natomiast zdolności restrukturyzacyjnej nie posiadają: Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego, banki krajowe, Bank Gospodarstwa Krajowego, skok-i (spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe) i fundusze inwestycyjne.

* Oczywiście jest to tylko kilka podmiotów spośród wielu wymienionych w przytoczonych przepisach. Pozostałych nie omawiamy, bo nie należą one do grupy naszych potencjalnych klientów.

Co z fundacjami i stowarzyszeniami?

Ustawa w sposób jednoznaczny nie wymienia stowarzyszeń i fundacji, a w temacie otwarcia restrukturyzacji w przypadku tych podmiotów dostajemy wiele zapytań. Wyjaśniamy zatem, że fundacje i stowarzyszenie mają zdolność restrukturyzacyjną i w ramach naszej praktyki przeprowadziliśmy takie postępowania. Wbrew pozorom fundacje często przechodzą przez proces restrukturyzacji.

Działalność rolnicza a postępowanie restrukturyzacyjne

Wiele osób zastanawia się, czy osoba prowadząca działalność rolniczą może otworzyć postępowanie restrukturyzacyjne. Jak najbardziej! Aby odpowiedzieć na to pytanie, przypomnijmy, że działalność rolnicza staje się działalnością gospodarczą wtedy, gdy rolnik wykonuje działalność zarobkową we własnym imieniu, w sposób ciągły i zorganizowany. Te elementy są konieczne do rozpoczęcia postępowania restrukturyzacyjnego. Ważne jest też, by rolnik planujący taki krok był niewypłacalny lub żeby przynajmniej istniało zagrożenie niewypłacalnością. Przeczytaj artykuł o tym, jak oddłużyć gospodarstwo rolne.

Na pozostałe wątpliwości i inne pytania związane ze zdolnością restrukturyzacyjną chętnie odpowiemy podczas rozmowy. To nasz numer telefonu: 22 250 85 55. Zadzwoń i uzyskaj potrzebne informacje!


Dodano: 6 lipca 2023r.
Tagi: pośrednik, postępowanie restrukturyzacyjne, restrukturyzacja,

Porozmawiaj
z konsultantem
i wybierz odpowiednią ofertę

Szybki kontakt
System DEBITUM
Portal E-SYNDYK
Portal SYNDYKAUKCJE.PL