× Zaloguj się menu: Start Postępowania Oferta Aktualności Wiedza O nas Kontakt

Porozmawiaj
z konsultantem
i wybierz odpowiednią ofertę

Szybki kontakt
Kopia Bilans w postepowanie o zatwierdzenie ukladu – co to takiego

Restrukturyzacja firmy dla pośredników finansowych i kredytowych

Wydawać by się mogło, że pośrednicy finansowi jako osoby zawodowo związane z finansami nie mają problemów finansowych. Nic bardziej mylnego! Jak mówi stare, polskie przysłowie: „szewc bez butów chodzi”… Wielu pośredników finansowych zgłasza się bowiem do nas w celu przeprowadzenia postępowania restrukturyzacyjnego. Powód? Brak możliwości obsługi swojego zadłużenia.

Doświadczeni pośrednicy finansowi częściej korzystają z restrukturyzacji

W większości są to osoby, które w branży finansów pracują od lat. Mają za sobą wiele szkoleń i posiadają znacząco większą wiedzę finansową od przeciętnego Kowalskiego. Zdecydowanie rzadziej trafiają do nas pośrednicy finansowi z 5-letnim i krótszym stażem. Prawdopodobnie wynika to z tego, że profesjonaliści z wieloletnią praktyką szybciej decydują się na pomoc z zewnątrz (w tym przypadku doradcy restrukturyzacyjnego), bo szybciej zauważają konieczność sięgnięcia po nią i są świadomi tego, że taka fachowa pomoc jest dostępna na rynku. Znają też w jakimś stopniu dostępne rozwiązania, na przykład postępowanie o zatwierdzenie układu.

Z czego wynikają problemy finansowe pośredników finansowych?

Praca polegająca na sprzedaży kredytów „zachęca” pośredników do zadłużenia się w okresie prosperity na rynku kredytowym. Ten boom kredytowy trwał praktycznie nieprzerwanie od 2010 roku (nie licząc zastoju spowodowanego pandemią COVID-19). Jest wysoce prawdopodobnie, że wysokie dochody uzyskiwane w tym czasie przez pośredników uśpiły ich czujność. Zapewne też nikt nie przewidywał, że rynek kredytów hipotecznych gwałtownie się skurczy.

Z jakimi pośrednikami finansowymi zdarza nam się współpracować?

Przeważająca część zapytań kierowanych do naszej firmy pochodzi od pośredników kredytowych zajmującymi się kredytami mieszkaniowymi, czyli hipotecznymi. Znacznie rzadziej są to pośrednicy finansowi wyspecjalizowani w kredytach firmowych. Skąd taki stosunek? Pośredników hipotecznych jest po prostu zdecydowanie więcej na rynku. Ponadto, wielu z nich nie znalazło jeszcze sposobu na zapełnienie luki po produkcie, który aktualnie się nie sprzedaje. Z kolei część z nich zmienia branżę, przechodząc na przykład do branży ubezpieczeniowej.

Jak wygląda restrukturyzacja u pośrednika finansowego?

  • Statystyczny restrukturyzowany pośrednik finansowy ma około 1 mln. zobowiązań i sześciu wierzycieli. Oczywiście są to głównie instytucje finansowe, czyli banki.
  • Znaczna część zobowiązań jest niezabezpieczona. To powoduje, że można z dość dużą łatwością dokonać ich redukcji i rozłożyć je na raty.
  • W pakiecie zobowiązań z reguły mieści się kredyt hipoteczny, często więcej niż jeden.
  • Z uwagi na to, że wierzyciel hipoteczny przystępuje do układu za swoją zgodą lub jest nią objęty, w przypadku całościowej spłaty często to na nim zostaje oparty układ i to on przegłosowuje niezabezpieczonych wierzycieli.

Formowanie propozycji układowych opiera się przede wszystkim na dopasowaniu wielkości bieżącej raty do aktualnego dochodu. W wielu przypadkach bowiem pośrednicy potrzebują chwili przerwy w spłacie zobowiązań, by w tym czasie zmienić branżę i uzyskać dochody w nowej pracy. Ogólnie przeprowadzanie postępowania o zatwierdzenie układu pośrednika finansowego jest procesem nieskomplikowanym, a samo zawarcie układu z reguły następuje sprawnie. Tym bardziej, że przy współpracy z pośrednikami finansowymi mamy do czynienia na przykład ze zgromadzeniem niezbędnej dokumentacji przy pozyskaniu kredytu, a także dokładną wiedzą o posiadanych zobowiązaniach, co znacząco ułatwia pracę nad postępowaniem.

Jesteś pośrednikiem finansowym?

Zapraszamy do współpracy! Nie tylko w zakresie umowy pośrednictwa, ale także w ramach postępowania restrukturyzacyjnego dla Ciebie.

Zadzwoń pod numer 22 123 82 50 i porozmawiaj bezpłatnie z doradcą restrukturyzacyjnym.

 

Sprawdź także:

Wdrożenie postępowania restrukturyzacyjnego dla lekarzy


Dodano: 2 marca 2023r.
Tagi: pośrednik, doradca kredytowy, finanse,

Porozmawiaj
z konsultantem
i wybierz odpowiednią ofertę

Szybki kontakt
System DEBITUM
Portal E-SYNDYK
Portal SYNDYKAUKCJE.PL