× Zaloguj się menu: Start Postępowania Oferta Aktualności Wiedza O nas Kontakt

Porozmawiaj
z konsultantem
i wybierz odpowiednią ofertę

Szybki kontakt

Jak przygotować firmę lub gospodarstwo rolne do restrukturyzacji?

 

W naszej wieloletniej praktyce pojawia się częsty problem klientów, którzy za późno podejmują działania mające na celu ratowanie firmy bądź gospodarstwa rolnego przez lata prowadzone z zaangażowaniem pracy i środków wielu osób oraz najbliższej rodziny.

Każdy dłużnik, który jest niewypłacalny lub jest zagrożony niewypłacalnością może podjąć działania w celu otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego. Postępowanie takie ma na celu zawarcie układu z wierzycielami i ostatecznie uratowanie przedsiębiorstwa lub gospodarstwa przed upadłością.

Niektórzy doradcy restrukturyzacyjni dają możliwość umówienia się na bezpłatne konsultacje w ich kancelarii, na których Przedsiębiorca, dłużnik dowie się jaki rodzaj postępowania jest odpowiedni dla jego przedsiębiorstwa lub jakie działanie zostanie dopasowane do sytuacji w jakiej znalazł się dłużnik. Jeśli tylko jest taka możliwość – warto z tego skorzystać i poznać możliwości, sposoby wyjścia z sytuacji trudnej i wybrać dla siebie tę najkorzystniejszą.

Każdy, kto zastanawia się nad otwarciem postępowania restrukturyzacyjnego powinien posiadać wiedzę o pełnej liście wierzycieli i spisie swoich zobowiązań, jakie zabezpieczenia zostały ustanowione na majątku, jak również potrafić usystematyzować wielkość zadłużenia dla poszczególnych wierzycieli. Takie dane najczęściej pozwolą zaplanować grupy interesów poszczególnych wierzycieli i tym samym pozwoli zaplanować która, z ustanowionych grup  może decydować o zawarciu układu lub która grupa wierzycieli powinna zgodzić się na duże ustępstwa poprzez częściowe umorzenie zobowiązań -nawet bez akceptacji propozycji układowych złożonych przez dłużnika.

Nasi klienci często zadają pytanie czy ustalenie spisu wierzytelności musi zajmować dużo czasu i dlaczego jest to tak ważne. Należy pamiętać, że każdy układ aby był zawarty musi go poprzeć co najmniej 2/3 uprawnionych do głosowania, natomiast aby zgromadzenie wierzycieli było skutecznie zwołane, powinno się zgłosić ponad 1/5 wierzycieli uczestniczących w postępowaniu. Takie wytyczne wskazane w ustawie dają odpowiedź że dłużnik, a następnie właściwy doradca restrukturyzacyjny powinien potrafić ustalić właściwe grupy wierzycieli i kwoty jakimi uczestniczą w postępowaniu restrukturyzacyjnym oraz wstępnie oszacować szanse na zawarcie układu. Należy zaznaczyć, że doświadczony doradca restrukturyzacyjny posiada wiedzę w jaki sposób najczęściej wierzyciel głosuje i czy w ogóle jest aktywnym wierzycielem.

Kolejnym ważnym elementem przed otwarciem postępowania restrukturyzacyjnego jest właściwe oszacowanie majątku i ich poszczególnych składowych. Wierzyciel (najczęściej bank), który posiada wierzytelność zabezpieczoną na majątku dłużnika, w większości postępowań restrukturyzacyjnych jest uprzywilejowany, to znaczy że tylko po wyrażeniu przez niego zgody na objęcie układem, wierzytelności są nim związane. W razie braku złożenia takiego oświadczenia układ nie będzie wiązał wierzyciela, co oznacza że harmonogram spłat wierzyciela np. „hipotecznego” powinien być realizowany przez dłużnika. Wyjątkiem braku uprzywilejowania wierzyciela posiadającego zabezpieczenie na majątku dłużnika jest uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne oraz tzw. układ częściowy. Właściwe oszacowanie majątku daje pogląd czy wierzyciel posiadający dalszy wpis w dziale IV księgi wieczystej  faktycznie posiada jeszcze zabezpieczenie na majątku dłużnika, czy też ustanowione zabezpieczenie nie będzie posiadało pokrycia w majątku. Takie rozstrzygnięcie powoduje, że wierzyciel zostanie objęty układem z mocy prawa.

Stąd posiadanie wyceny bądź prawidłowego oszacowania majątku pozwoli określić jaka część wierzytelności wejdzie do układu z mocy prawa, a która jedynie za zgodą wierzyciela. Posiadanie takich informacji już na etapie przygotowywanie się do otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego niewątpliwie ułatwi przygotowanie propozycji układowych oraz prowadzenie rozmów z wierzycielami.

 

Chcesz podpisać umowę z doradcą restrukturyzacyjnym?

Przedsiębiorco, zastanawiasz się, czy Twój biznes przetrwa obecnie panujący kryzys? Zwiększające się koszty prowadzenia działalności sprawiają, że brakuje Ci pieniędzy na spłatę swoich kredytów? Jeśli twoje zobowiązania przekraczają 500 tys zł i chcesz zmniejszyć swoje raty już dziś skontaktuj się z doradcą restrukturyzacyjnym i porozmawiaj o negocjacjach z wierzycielami i zawarciu układu na możliwych warunkach. Zadzwoń pod numer 22 123 82 50 i porozmawiaj z doradcą restrukturyzacyjnym.

 

Sprawdź także: 

Ile kosztuje restrukturyzacja?

Restrukturyzacja – korzyści dla zadłużonego przedsiębiorcy


Dodano: 5 października 2021r.
Tagi: lista wierzycieli, układ z wierzycielami, restrukturyzacja,

Porozmawiaj
z konsultantem
i wybierz odpowiednią ofertę

Szybki kontakt
System DEBITUM
Portal E-SYNDYK
Portal SYNDYKAUKCJE.PL