× Zaloguj się menu: Start Postępowania Oferta Aktualności Wiedza O nas Kontakt

Porozmawiaj
z konsultantem
i wybierz odpowiednią ofertę

Szybki kontakt
branza gastronomiczna scaled

Restrukturyzacja restauracji, czyli o postępowaniu naprawczym dla przedsiębiorców z branży gastronomicznej

Coraz częściej z naszych usług z zakresu restrukturyzacji korzystają przedsiębiorcy z branży gastronomicznej, zarówno osoby prowadzące niewielkie lokale, jak i właściciele biznesów zatrudniających ponad 100 osób.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w 2020 roku liczba placówek gastronomicznych w Polsce wynosiła 64,4 tysięcy, z czego 40,5% stanowiły punkty gastronomiczne, 27,4% – restauracje, 26,6% – bary, a stołówki – 5,5%. Sektor prywatny obejmował niemal cały rynek (blisko 99%). To oznacza, że niesprzyjające okoliczności rynkowe mogą powodować problemy u wielu przedsiębiorców.

Z jakimi problemami boryka się branża gastronomiczna?

Jeszcze kilka miesięcy temu nasi klienci najczęściej wskazywali pandemię jako przyczynę utraty płynności finansowej. Lockdowny, ograniczenia w liczbie osób mogących uczestniczyć w imprezach okolicznościowych, specjalne procedury sanitarne – to rzeczy, które znacząco utrudniały, a czasem nawet uniemożliwiały prowadzenie działalności. Dziś w trakcie konsultacji z doradcą restrukturyzacyjnym przedsiębiorcy wskazują na trudności, będące pokłosiem pandemii:

  • Środki przyznawane w ramach tarczy antykryzysowych okazały się niewystarczające. Dochodziło do konieczności zamknięcie lokalu, czyli ograniczenia możliwości generowania dochodów przy jednoczesnym utrzymywaniu kosztów stałych (czynsz, wynagrodzenia, opłaty eksploatacyjne, raty kredytów i leasingów).
  • Ze względu na brak wymaganych obrotów finansowych na rachunkach banki wypowiadały umowy kredytów obrotowych. W efekcie tego całość zadłużenia trafiała w stan natychmiastowej wymagalności.
  • Osoby pracujące dotychczas w branży gastronomicznej zaczęły poszukiwać zatrudnienia w innych branżach, a to rodziło kolejny problem, czyli rotacje i trudności w pozyskaniu nowych osób do pracy. Do tego dochodzi ciężar kosztownych i czasochłonnych szkoleń dla nowych pracowników.
  • Po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę znacząco wzrosły koszty opłat eksploatacyjnych: gazu i prądu.
  • Polityka kredytowa banków i ograniczenie w zakresie finansowania kredytów hipotecznych spowodowały mocny wzrost cen najmu.

 

Sprawdź także: Wdrożenie postępowania restrukturyzacyjnego dla lekarzy

 

  • PKD związane z prowadzoną działalnością gastronomiczną w niektórych bankach uniemożliwiało wnioskowanie o produkty kredytowe. To oznaczało brak możliwości wdrożenia nowych rozwiązań, jeśli przedsiębiorca nie dysponował gotówką.
  • Pojawiła się potrzeba przeorganizowania działalności – z imprez organizowanych w lokalach na usługi dostarczania żywności do wskazanych punktów. Nie każdy przedsiębiorca był na to gotowy, zwłaszcza na zorganizowanie nowych narzędzi pracy (auto dostawcze, zatrudnienie kierowcy, zakup nowych urządzeń i pojemników, potrzeba przeprowadzenia remontu i odpowiedniego przystosowania lokalu).
  • Inflacja i podwyżki cen produktów spożywczych to również spadek marż i liczby klientów.
  • Kwestie płacowe, głównie sprawa wynagrodzeń wypłacanych w najniższym wymiarze (płaca minimalna). Dochodzi do sytuacji, w której (według Książki Przychodów i Rozchodów) przedsiębiorca generuje zyski i są one wypłacane w postaci pensji nieoskładkowanej, wypłacanej bez odprowadzenia składek ZUS. Obniża to koszt wynagrodzenia pracownika, ale wpływa na wysokość podatku od dochodu.

Jak rozwiązać te problemy?

Nikt nie ma wątpliwości co do tego, że otwarcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z ogromnym zaangażowaniem czasowym i finansowym. Ciężko w takich okolicznościach podjąć decyzję o zamknięciu biznesu. Nierzadko przedsiębiorcy czekają na lepszą koniunkturę i powrót czasów, gdy firma przynosiła oczekiwane zyski. Nie zawsze jednak oczekiwanie jest dobrym rozwiązaniem. Na pewno rodzi duże ryzyko – braku poprawy lub wręcz pogorszenia sytuacji finansowej wraz z upływem czasu. Z kolei uruchomienie procesu restrukturyzacyjnego oznacza wdrożenie odpowiednich środków zaradczych niemalże „od zaraz”. Pozwala uporządkować sytuację w firmie i zaplanować działania, tak, by przedsiębiorca trwale odzyskał płynność finansową.

Wiemy, że sytuacja każdej firmy jest inna, a lokalny rynek, na jakim działa, rządzi się swoimi prawami. Właśnie dlatego nasze konsultacje prowadzimy w oparciu o szczegółowy wywiad z klientem – by na konkretny problem znaleźć najlepszą odpowiedź.

Prowadzisz firmę w branży gastronomicznej i czujesz, że niesprzyjające okoliczności rynkowe mogą zmusić Cię do zamknięcia biznesu? Może nawet borykasz się z firmowymi zadłużeniami? Daj sobie jeszcze jedną szansę! Zadzwoń pod numer 22 123 82 50 i bezpłatnie porozmawiaj z doradcą restrukturyzacyjnym.

Chcesz podpisać umowę z doradcą restrukturyzacyjnym?

Przedsiębiorco, zastanawiasz się, czy Twój biznes przetrwa obecnie panujący kryzys? Zwiększające się koszty prowadzenia działalności sprawiają, że brakuje Ci pieniędzy na spłatę swoich kredytów? Jeśli twoje zobowiązania przekraczają 500 tys zł i chcesz zmniejszyć swoje raty już dziś skontaktuj się z doradcą restrukturyzacyjnym i porozmawiaj o negocjacjach z wierzycielami i zawarciu układu na możliwych warunkach. Zadzwoń pod numer 22 250 85 55 i porozmawiaj z doradcą restrukturyzacyjnym.

 

__

Źródła:

Główny Urząd Statystyczny, Rynek wewnętrzny w 2020 r., Warszawa 2021.

 

Sprawdź także: 

 

O restrukturyzacji słów kilka, czyli wywiad w Radio Rekord


Dodano: 25 lutego 2023r.
Tagi:

Porozmawiaj
z konsultantem
i wybierz odpowiednią ofertę

Szybki kontakt
System DEBITUM
Portal E-SYNDYK
Portal SYNDYKAUKCJE.PL