× Zaloguj się menu: Start Postępowania Oferta Aktualności Wiedza O nas Kontakt

Porozmawiaj
z konsultantem
i wybierz odpowiednią ofertę

Szybki kontakt
O restrukturyzacji słów kilka

O restrukturyzacji firm słów kilka

 

Prezes Vindico Doradztwo Gospodarcze i Restrukturyzacyjne Sp z o.o. kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny, odpowiada na pytania komu i jak pomagają doradcy restrukturyzacyjni, jakie muszą mieć kwalifikacje i jakie „papiery”, by móc wykonywać swój zawód, jak krok po kroku wyglądać może spłata zadłużenia powyżej 500 tys. zł. 

 

Maciej Dobrowolski, Radio Rekord: Uwaga będzie o dużych pieniądzach, Maciej Dobrowolski, kłaniam się nisko i w samo południe jak zawsze na antenie radia rekord i na łamach portalu informacyjnego Ciechanów CoZaDzień.pl mam gościa, gościa z dużymi pieniędzmi, a przynajmniej przy dużych pieniądzach: Daniel Zabłocki kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny firmy VINDICO, Dzień Dobry Panie Danielu!

Daniel Zabłocki, kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny: Dzień dobry Panu, Dzień Dobry Państwu.

M: Będziemy mówić o dużych pieniądzach, będziemy mówić o tych dużych pieniądzach, które np. my przedsiębiorcy, my rolnicy musimy spłacać, a zabrakło nam w tych dziwnych czasach (trudnych, niełatwych), ale zanim do nich przejdziemy, to powiedzmy kim jest ktoś taki, jak pan jak Daniel Zabłocki doradca restrukturyzacyjny. Kto to taki?

D: Doradca restrukturyzacyjny pełni rolę nadzorcy sądowego w postępowaniu restrukturyzacyjnym również pełni funkcję syndyka w postępowaniach upadłościowych

M: Brzmi groźnie.

D: Brzmi groźnie natomiast tutaj tą rolę powierzono właśnie osobom, które posiadają licencję doradcy restrukturyzacyjnego z uwagi na to że, ma on przynajmniej spróbować zdiagnozować problem w danym przedsiębiorstwie i ocenić czy to przedsiębiorstwo nadaje się do naprawienia czy też kłopot który już zaistniał w tym przedsiębiorstwie raczej kieruje przedsiębiorstwo do jego zakończeniu poprzez jakąś formę likwidacji

M: Czy ja dobrze rozumiem że pod słowem przedsiębiorstwo ukrywa się firma Iksińskiego, Kowalskiego, średnia, większa czy choćby gospodarstwo rolne?

 

Daj się zainspirować i posłuchaj całego wywiadu o restrukturyzacji.

 

D: Tak, oczywiście ta usługa o której myślę że ciekawie będziemy rozmawiać przede wszystkim dotyczy przedsiębiorców, przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarcza spółek zoo spółek jawnych jak również gospodarstw rolnych, jest to specyficzna forma ale jest to również uznawane jako forma prowadzenia działalności gospodarczej i postępowania restrukturyzacyjne są jak najbardziej , można je prowadzić w przypadku gospodarstw rolnych

Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny

M: Doradca restrukturyzacyjny… Wyjaśnił pan przed chwilą kim jest, ale ja przedstawiłem pana jako kwalifikowanego doradcę, co to znaczy, czy to jest coś więcej od doradcy?

D: Tak, kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny to jest osoba która posiada licencję doradcy restrukturyzacyjnego natomiast z uwagi na to, że osoby które posiadają taką licencję, prowadziły z sukcesem postępowania restrukturyzacyjne w kilku postępowaniach, taka osoba, tak jak ja wystąpiły o nadanie tytułu kwalifikowanego doradcy restrukturyzacyjnego, właśnie z uwagi na to, że przeprowadziły z sukcesem już kilka lub kilkanaście postępowań restrukturyzacyjnych, i to jest dla doradcy restrukturyzacyjnego jakaś nobilitacja, że przeprowadził z sukcesem kilka postępowań, co też wskazuje że posiada większe doświadczenie. Taki doradca kwalifikowany w rozumieniu ustawowym może prowadzić również bardzo duże postępowania i tutaj sąd wyznaczając taką osobę na prowadzenie postępowania właśnie bierze pod uwagę doświadczenie jakie doradca restrukturyzacyjny posiada, więc ta nazwa kwalifikowany, pozwala wskazać osobę, która z sukcesem przeprowadziła jakąśtam liczbę postępowań restrukturyzacyjnych

Jakie są skutki otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego?

M: To to już wiem a teraz muszę zapytać o coś co jest podstawą tego o czym mówimy, do czego pan jest potrzebny mnie, zakładając że jestem przedsiębiorcą, zakładając że mam problemy finansowe i nie mogę spłacać rat kredytu, który zaciągnąłem na moją firmę, w czym mi pan będzie przydatny?

D: Rozpoczynając proces restrukturyzacji powinniśmy wiedzieć ze dostajemy pewną formę ochrony, ochrony przed egzekucją, bo często ten problem zaraz spowoduje że organ egzekucyjny tzw. komornik zablokuje rachunki bankowe, wierzyciele z którymi jesteśmy związani jakimiś długoterminowymi umowami zaczną wypowiadać umowy, bo skoro nie mają środków, nie wpływają z tytułu leasingu z tytułu najmu, zapłaty za towar, będą chcieli wypowiedzieć te umowy i rozpoczynając proces restrukturyzacji takie działania możemy wstrzymać, możemy zawiesić działania komornika możemy spowodować, że z chwilą otwarcia postępowania firma, z którą jesteśmy związani umową nie może jej rozwiązać. To jest potrzebne po to, że jeżeli by nastąpiły takie efekty czyli by było ściągnięcie środków, wypowiedzenie strategicznej umowy, spowoduje to że firma nie jest w stanie się naprawić, dlatego ta usługa prowadzona właśnie pod nadzorem doradcy restrukturyzacyjnego i otrzymując taką ochronę. Nie może być to osoba przypadkowa, nie może być to osoba która prowadzi tylko i wyłącznie działalność jakoś tam nielicencjonowaną, no i dlatego właśnie do takich procesów restrukturyzacyjnych powołuje się czy prowadzi się rozmowy z doradcą restrukturyzacyjnym,. Z chwilą otwarcia postępowania posiadając taką ochronę, to doradca restrukturyzacyjny czy tam nadzorca sądowy czy nadzorca układu (nazewnictwo zależy od etapu postępowania), on kontroluje jakie ma problemy dana firma i stara się je w jakiś tam sposób załagodzić, wyprostować można tak powiedzieć czego celem ma być uratowanie firmy.

Najważniejsze to uświadomić sobie, że się ma kłopoty

M: Czyli prawdopodobnie na początku tej drogi stoi uświadomienie sobie przez przedsiębiorcę, przez rolnika, uświadomienie sobie że ma kłopoty, a potem nie poddawanie się przez tego człowieka, bo często ten etap drugi czyli to, że się poddajemy, zamyka nam wszelkie drogi, ale to jest tak czasami, że chyba warto spróbować?

D: Tak, no to jest bardzo częsty problem. Osoby, które prowadzą działalność często właśnie tak jak Pan Redaktor sugeruje, próbują radzić sobie samemu z tymi problemami często niezależne jest to od nas, bo nie zapłaci nam nasz odbiorca, jakaś sytuacja losowa się pojawi w przedsiębiorstwie, spadnie  sprzedaż, spadnie przychód, spadnie możliwość osiągania dochodów i często przedsiębiorcy próbują sobie radzić sami. Na dzień dzisiejszy jest możliwość skorzystania z procesu restrukturyzacji przedsiębiorstwa, który tak jak wspomniałem wcześniej zawiesza wszelkie działania, te niekorzystne, na czas prowadzenia tego postępowania jest zamrażamy, nawet możemy powiedzieć, że w czasie postępowania dany przedsiębiorca jest zwolniony z spłaty bieżących zobowiązań swoich, kredytów pożyczek, oczywiście są pewne wyjątki natomiast, co do zasady, przedsiębiorca otwierając ten proces uspokaja się ta jego sytuacja formalnoprawna. Może nie spłacać swoich zobowiązań – wszystko to ma swój cel, po to żeby ratować przedsiębiorstwo. Wierzytelności, które dany przedsiębiorca czy rolnik ma spłacić są objęte tak zwanym układem. Doradca restrukturyzacyjny, który prowadzi całe postępowanie, na samym końcu tego postępowania przygotowuje propozycje układowe i przedstawia je wierzycielom w celu głosowania nad układem. Doświadczenie doradcy pozwala przygotować takie propozycje układowe dla wierzycieli w ten sposób, że jesteśmy w stanie przewidzieć jakie oczekiwania dany wierzyciel ma więc jeżeli wiemy jakie są oczekiwania wierzycieli, przedstawiając takie propozycje jesteśmy w stanie oszacować czy ten układ zostanie przyjęty i czy będzie on tam zatwierdzony przez sąd.

M: Czy VINDICO jest jedyną tego typu organizacją, czy firmą czy w Polsce są już takie firmy, które działają i mają wymierne efekty?

Doświadczenie w prowadzeniu postępowań.

D: Tak oczywiście, nie jesteśmy tutaj jedyną firmą. Działamy na rynku doradztw restukturyzacyjnych, są firmy które jak najbardziej również zajmują się tego typu sprawami, natomiast tu podkreślam doświadczenie jakie posiada doradca jest jednym z elementów, jakimś pewnikiem prawidłowego prowadzenia tego postępowania. Doświadczenie w rozmowach z wierzycielami, ich oczekiwania powielają nam się w wielu sprawach bardzo często. Wierzyciele z którymi rozmawiamy, bankowi finansowi, jak i zwykli inni przedsiębiorcy którzy czekają na swoje środki to doświadczenie pozwala nam właśnie prowadzić w  umiejętny sposób negocjacje i ostatecznie dochodzić do porozumienia z tymi wierzycielami.

M: Dzisiaj rozmawiamy przez telefon i już za chwile będziemy musieli kończyć, ale pewnie to jest tak że ten świat wirtualny troszeczkę opanował kontakty międzyludzkie, także te formalne między chociażby doradcą, a kimś kto się do niego zwróci, czy jest jednak taki wymóg w tej chwili że trzeba przejść do was do biura na ul.Warszawską w Ciechanowie, o jesteśmy sąsiadami notabene, i tam usiąść porozmawiać i złożyć papiery czy jest taka możliwość dla tych którzy, chociaż trochę się boją, mają opory (wcale się ludziom nie dziwię, że je mają) i jest taka możliwość, żeby zrobić to choćby na pewnym etapie na początku przynajmniej wirtualnie?

Jak zacząć rozmowę z doradcą restrukturyzacyjnym?

D: Tak, oczywiście żeby prawidłowo ocenić sprawę musimy posiadać pewną wiedzę na temat. W szczególności rozmawiamy o zadłużeniu, o długach danego przedsiębiorcy, więc rozpoczynając rozmowę, już można powiedzieć rozmowę o konkretach, my powinniśmy znać właśnie to, co Pan Redaktor wspomniał na początku o dużych pieniądzach, najczęściej to zadłużenie jest spore. Z usługi korzystają firmy, które mają dosyć duże zadłużenie: są to kwoty powyżej pół miliona, ale wiadomo przedsiębiorca posiada różne zobowiązania.

M: Wystarczy wziąć ciągnik dobrej klasy i to jest właśnie taka kwota i większa…

D: ..jak i nie większa! Większości klientów z jakimi prowadzimy rozmowy, są to przedsiębiorcy, rolnicy, którzy posiadają zaległości w wysokości w 2, 4 czasem nawet 10 milionów. Stąd rozmawiamy o dużych pieniądzach, natomiast my mamy pomóc generalnie spłacić zobowiązania dla wierzycieli tylko na warunkach, jakie jesteśmy w stanie zaproponować i tak żeby ta działalność pozostała w jakiś sposób niezakłócona. Restrukturyzacja – jeszcze tutaj dodam, bo sam proces restrukturyzacji to jest forma negocjacji, zawarcie ogólnego porozumienia z ogółem wierzycieli – natomiast główną intencją postępowania jest to, że te działania które możemy wdrożyć, porozumieć się z klientami z wierzycielami są wskazane ustawowo (prawo restrukturyzacyjne), te propozycje mogą zakładać zarówno karencję w spłacie, rozłożenie na raty, na dłuższe raty niż dana przedsiębiorstwo ma obecnie w swoich harmonogramach, jak również możemy zastosować umorzenie wierzytelności.

M: Panie Danielu, musimy kończyć to jest rozmowa na długie godziny tak naprawdę, zwłaszcza pomiędzy ludźmi żyjącymi w 2022 roku i tu na Mazowszu pandemia zrobiła swoje kryzys i wojna robią swoje.

D: Każdy z nas jest narażony na to że będą większe lub mniejsze perturbacje, natomiast to co chciałbym powiedzieć, zawsze jest jakieś wyjście, nie można uznawać że problemy się same rozwiążą. Są osoby, są specjaliści, z którymi można porozmawiać wypracować jakiś plan i ostatecznie bardzo często te sprawy można rozwiązać w sposób ugodowy.

Dziękujemy za rozmowę i wywiad redakcji CoZaDzień.pl!

 

Chcesz podpisać umowę z doradcą restrukturyzacyjnym?

Przedsiębiorco, zastanawiasz się, czy Twój biznes przetrwa obecnie panujący kryzys? Zwiększające się koszty prowadzenia działalności sprawiają, że brakuje Ci pieniędzy na spłatę swoich kredytów? Jeśli twoje zobowiązania przekraczają 500 tys zł i chcesz zmniejszyć swoje raty już dziś skontaktuj się z doradcą restrukturyzacyjnym i porozmawiaj o negocjacjach z wierzycielami i zawarciu układu na możliwych warunkach. Zadzwoń pod numer 22 123 82 50 i porozmawiaj z doradcą restrukturyzacyjnym.

 

Zapewniamy kompleksową pomoc w restrukturyzacji firmy

 

Sprawdź także: 

Czy otwarcie uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego chroni przed wyznaczonym terminem licytacji nieruchomości?


Dodano: 20 września 2022r.
Tagi: spłata długów, wywiad z doradcą, kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny,

Porozmawiaj
z konsultantem
i wybierz odpowiednią ofertę

Szybki kontakt
System DEBITUM
Portal E-SYNDYK
Portal SYNDYKAUKCJE.PL