× Zaloguj się menu: Start Postępowania Oferta Aktualności Wiedza O nas Kontakt

Porozmawiaj
z konsultantem
i wybierz odpowiednią ofertę

Szybki kontakt

Czy otwarcie uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego chroni przed licytacją komorniczą?

Dość często nasi potencjalni klienci zgłaszają się z pytaniem czy otwarcie uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego uchroni ich przed wyznaczeniem licytacji z nieruchomości.  W szczególności w przypadku, kiedy termin licytacji z nieruchomości został już wyznaczony i jest dosłownie za kilka dni…

Zgodnie z art.16 pkt 3  ustawy z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 Postępowanie egzekucyjne zostaje zawieszone z mocy prawa po otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego. Dłużnik dostaje swego rodzaju immunitet egzekucyjny połączony z moratorium na spłatę długów.

W praktyce wielokrotnie zawiadomiliśmy sąd nadzorujący egzekucję z nieruchomości jak i samego komornika o otwarciu postępowania  restrukturyzacyjnego, co skutkowało zniesieniem, czyli ODWOŁANIEM licytacji.

 

Otwarcie PZU chroni przed licytacją.

Żeby nie było zbyt kolorowo większe trudności następowały w momencie, kiedy w Monitorze Sądowym i Gospodarczym nie zdążyło ukazać się złożone obwieszczenie o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego. Przedstawienie przez dłużnika umowy z doradcą restrukturyzacyjnym i potwierdzenie złożenia wniosku do Monitora Sądowego i Gospodarczego rozwiewały wątpliwości.

Należy pamiętać, iż otwarcie uproszczonej restrukturyzacji zawiesza postępowanie egzekucyjne aż do czasu prawomocnego zatwierdzenia układu lub ewentualnego umorzenia postępowania. w tej sytuacji, w której układ zostanie zawarty egzekucje komornicze co do zasady są umarzane, a następuje realizacja planu spłaty zobowiązań na ustalonych przez obie strony (przez strony mam na myśli każdego wierzyciela oraz dłużnika z osobna)  zasadach.  Gdy plan jest realizowany zgodnie z założeniami nie występuje przesłanka do prowadzenia egzekucji.

Jako praktykujący doradcy restrukturyzacyjni odradzamy czekanie do ostatniej chwili na otwarcie uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego, jakim jest wyznaczony termin licytacji.

Należy pamiętać iż zgodnie z art. 24 ustawy z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 istnieje obowiązek naprawienia szkody wyrządzonej złożeniem wniosku w złej wierze. Działaniem w złej wierze może być odebrane przez wierzycieli uzyskanie immunitetu egzekucyjnego bez chęci zawarciu układu z wierzycielami.

Wierzyciele, z których wniosku wszczęto egzekucję z nieruchomości  odbiorą takie działanie jako próbę dalszej ucieczki dłużnika,  a nie chęć faktycznej zmiany swojej sytuacji poprzez zawarcie układu z ogółem wierzycieli. Takie nastawienie wierzycieli nie ułatwi z nimi rozmów i ewentualnego dojścia do porozumienia.

W praktyce sprzedaż nieruchomości przez komornika nie jest dla nikogo dobrym rozwiązaniem, gdyż dość często cena uzyskiwana w licytacji jest zaskakująco niska. Wynika to z kilku przyczyn, ale największym czynnikiem wpływającym na środki uzyskane z takiej transakcji jest już sama wycena w operacie szacunkowym nieruchomości, na którym bazuje komornik. Operat szacunkowy sporządzany w celu sprzedaży wymuszonej zawiera ceny przyjęte z dolnych widełek cen transakcyjnych – pewnie aby zwiększyć szanse i skrócić czas na sprzedaż.

Jeżeli przedmiotem sprzedaży nie jest lokal mieszkalny to z reguły taka licytacja nie przyciąga dużo potencjalnych licytantów, wówczas dochodzi do drugiej licytacji, gdzie cena za nieruchomość jest dodatkowo obniżana. Do niskiej ceny sprzedaży dochodzi, opłata pobierana przez komornika, która wynosi około 10 % wartości sprzedawanej nieruchomości plus rozliczenie innych kosztów. Na sam koniec wierzyciele dostają tylko niewielką część wierzytelności, a sam dłużnik pozostaje nadal z ogromnym długiem i bez nieruchomości.

Dlatego warto podjąć próbę uniknięcia najgorszego scenariusza i próbować wcześnie przeprowadzić uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne, które doprowadzi do zawarcia układu z wierzycielami, uratuje firmę, nieruchomość i przyszłość dłużników, znajdujących się często nie ze swojej winy i zamierzonego działania w trudnej sytuacji ekonomicznej.

 

Jak otworzyć restrukturyzację firmy?

Przedsiębiorco, zastanawiasz się, czy Twój biznes przetrwa obecnie panujący kryzys? Zwiększające się koszty prowadzenia działalności sprawiają, że brakuje Ci pieniędzy na spłatę swoich kredytów? Jeśli twoje zobowiązania przekraczają 500 tys zł i chcesz zmniejszyć swoje raty już dziś skontaktuj się z doradcą restrukturyzacyjnym i porozmawiaj o negocjacjach z wierzycielami i zawarciu układu na możliwych warunkach. Zadzwoń pod numer 22 123 82 50 i porozmawiaj z doradcą restrukturyzacyjnym.

 

Sprawdź także: 

Restrukturyzacja – korzyści dla zadłużonego przedsiębiorcy


Dodano: 22 września 2021r.
Tagi: licytacja, komornik, restrukturyzacja,

Porozmawiaj
z konsultantem
i wybierz odpowiednią ofertę

Szybki kontakt
System DEBITUM
Portal E-SYNDYK
Portal SYNDYKAUKCJE.PL