× Zaloguj się menu: Start Postępowania Oferta Aktualności Wiedza O nas Kontakt

Porozmawiaj
z konsultantem
i wybierz odpowiednią ofertę

Szybki kontakt

Jaka jest minimalna kwota zobowiązań finansowych, przy której warto przeprowadzić uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne?

 

Często od naszych klientów pada pytania jaka jest minimalna kwota przy jakiej warto przeprowadzić uproszczoną restrukturyzacje. Oczywiście czym większa kwota zadłużenia tym nasz klient może zyskać więcej w postaci znacznej kwoty umorzenia zobowiązań.

Okazuje się także, że przy mniejszych kwotach jest możliwe zawarcie układu z wierzycieli, oczywiście warunkiem jest aby ten wierzyciel nie był jeden a kilku – co najmniej trzech.  Opierając się na konkretnej restrukturyzacji, którą przeprowadzaliśmy dłużnik posiadał zadłużenie do około siedmiu wierzycieli o łącznej wartości zadłużenia około 220.000 tys. zł. Wierzycieli zgodzili się na zawarcie układu. Nastąpiła redukcja odsetek należności ubocznych i około 15 % wartości kapitału. Umorzony kapitał był niewielki, bo na poziomie około 33.000 zł uwzględniwszy koszty postępowanie restrukturyzacyjnego można by stwierdzić, iż korzyść nie była wielka. Faktycznie dłużnik jednak zyskał dużo, bo udało się zażegnać widmo egzekucji z nieruchomości której wartość przekraczała zobowiązania, ale której strata byłaby dla dłużnika dotkliwa. Umorzeniu uległy koszty komornicze w związku z prowadzonym egzekucją z nieruchomość co stanowiło kolejne kilkanaście tysięcy złotych i same postępowania egzekucje prowadzone przeciwko dłużnikowi zostały umorzone.

Otwarte postępowanie restrukturyzacyjne ponadto spowodowało, iż wierzyciele nie wystąpili na drogę postępowań sądowych, co także dla naszego klienta skutkowało oszczędnością parunastu tysięcy złotych tytułem kosztów związanych z wpisami sądowymi i kosztami zastępstwa procesowego.

Nie bez znaczenia był także okres czterech miesięcy trwania postępowania gdzie dłużnik otrzymał spokój od działań komornika i wierzycieli, mógł zająć się uporządkowaniem swojej działalności zmniejszeniem kosztów i podjęciu działań mających na celu zwiększenie przychodów w najbliższej przyszłości.

Kolejną ważną kwestią dla klienta było rozłożenie płatności wobec wierzycieli na raty, które są możliwe dla klienta do obsługi. Zobowiązania były wobec kontrahentów, dostawców jak i instytucji finansowych. Wcześniejsze samodzielne  próby podejmowane przez klienta konsolidacji zobowiązań zawarcia ugód z wierzycielami okazały się bezskuteczne.  Dopiero w toku procedury uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego udało się zebrać praktycznie 90% głosów i zawrzeć układ.

Na przykładzie tego konkretnego postępowania widać, że mimo niewielkiej kwoty zobowiązań, co jest oczywiście pojęciem względnym, bo w przypadku tego klienta kwota ta stanowiła bardzo duże obciążenie, którego nie był w stanie regulować. Jego działalność w związku z pandemią Covid 19 skurczyła się i obsługa nawet niewielkich rat zaczęła stanowić problem.

Warto jest rozważyć  przeprowadzenie uproszczonej restrukturyzacji. W toku jej przeprowadzenie klient zyskał cztery miesiące na przeprowadzenie zmian w swojej firmie, udało się wstrzymać termin licytacji z nieruchomości, umorzyć koszty komornicze, sądowe inne należności uboczne, odsetki. Zredukować należność główną w minimalnym stopniu, ale przede wszystkim zmniejszymy wartość bieżących rat i rozłożyć na raty wierzytelności, które były wymagalne w całości już wcześniej. Klient zyskał uregulowanie stanu prawnego i przewidywalności na najbliższy czas, której wcześniej nie miał z uwagi na zbliżający się termin licytacji nieruchomości.

 

Chcesz podpisać umowę z doradcą restrukturyzacyjnym?

Przedsiębiorco, zastanawiasz się, czy Twój biznes przetrwa obecnie panujący kryzys? Zwiększające się koszty prowadzenia działalności sprawiają, że brakuje Ci pieniędzy na spłatę swoich kredytów? Jeśli twoje zobowiązania przekraczają 500 tys zł i chcesz zmniejszyć swoje raty już dziś skontaktuj się z doradcą restrukturyzacyjnym i porozmawiaj o negocjacjach z wierzycielami i zawarciu układu na możliwych warunkach. Zadzwoń pod numer 22 123 82 50 i porozmawiaj z doradcą restrukturyzacyjnym.

 

Sprawdź także: 

Ile kosztuje restrukturyzacja?

 


Dodano: 12 października 2021r.
Tagi: postępowanie restrukturyzacyjne, vindico doradztwo gospodarcze, zobowiązania,

Porozmawiaj
z konsultantem
i wybierz odpowiednią ofertę

Szybki kontakt
System DEBITUM
Portal E-SYNDYK
Portal SYNDYKAUKCJE.PL