× Zaloguj się menu: Start Postępowania Oferta Aktualności Wiedza O nas Kontakt

Porozmawiaj
z konsultantem
i wybierz odpowiednią ofertę

Szybki kontakt
Jasnobrazowy i Niebieski Liscie Zrob to sam Influencer Post na Facebooka Zestaw 1 scaled

Efekt utopionych kosztów – przedsiębiorca w pułapce kredytowej

 

Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą postrzegane są jako bardziej skłonne do podejmowania ryzyka niż te, których źródłem utrzymania jest praca na etacie.

 

Na czym polega trudność prowadzenia własnego biznesu?

Własne przedsięwzięcie wymaga odwagi i odpowiedzialności. Wiąże się bowiem z wieloma wyzwaniami, które stawia rynek. Znajomość przepisów prawa, regulacji podatkowych, kwestie związane z zatrudnieniem, poszukiwanie niszy i możliwości wprowadzenia i wypromowania własnych produktów czy usług, dbałość o rentowność – to tylko kilka przykładów działań podejmowanych na co dzień przez właścicieli firm.

Zbudowanie dochodowego biznesu od podstaw to często lata pracy, zdobywania wiedzy i doświadczeń, bieżącej analizy sytuacji, reagowania na zmiany w gospodarce i wypracowywania optymalnego modelu i strategii działania. Choć potencjalnie własna działalność gospodarcza daje możliwości osiągania znacznie wyższych przychodów, aniżeli zatrudnienie jako pracownik etatowy to często wymaga poniesienia znacznych nakładów finansowych, zaangażowania czasowego i emocjonalnego.Kiedy wpadamy na pomysł finansowania biznesu z obcych źródeł…

W pierwszej fazie prowadzenia biznesu najczęściej nie osiągamy satysfakcjonujących zysków. Wówczas może się okazać, że biznes wymaga dokapitalizowania z obcych źródeł. Jeśli przedsiębiorca nie dysponuje potrzebną sumą pieniędzy, zazwyczaj posiłkuje się kredytami bankowymi czy pożyczkami od członków rodziny.

Sytuacja pozostaje komfortowa dla przedsiębiorcy, jeśli plan biznesowy – teraz wspierany przez zaciągniętą pożyczkę – realizowany jest zgodnie z planem, a firma wraz z kolejnymi latami przynosi odpowiednie dochody, co pozwala na spłatę zaciągniętych zobowiązań i dalszy rozwój. Gdy jednak możliwości zarobkowe nie są wystarczające, może okazać się, że potrzebne będzie uruchomienia kolejnego wsparcia finansowego.

 

Najbardziej niebezpieczny moment w prowadzeniu firmy

Duża skala zaangażowania, które ponieśliśmy w proces otwarcia i prowadzenia firmy, a także poświęcony czas i pieniądze to główne determinanty, które decydują o tym, że biznes jest kontynuowany. Co więcej, liczymy na to, że zaangażowanie nie tylko zwróci się w postaci zysku, ale również przyniesie satysfakcję, a przez innych będzie określane mianem sukcesu.

Niebezpieczeństwo pojawia się w momencie, gdy biznes nie idzie dobrze, a zaangażowanie kredytowe, raty i koszty obsługi linii rosną. Odczuwamy wówczas strach przed niepowodzeniem. Pracowaliśmy długo na to, by uruchomić i poprowadzić firmę, a okoliczności rynkowe okazały się niekorzystne. Jest ich wiele, a niektóre są zupełnie od nas niezależne i nieprzewidywalne. To dodatkowo rodzi bezsilność.

 

Na czym polega efekt utopionych kosztów?

Teoria ekonomii zakłada, że inwestor nie powinien patrzeć wstecz, a raczej skupić się na tym, co chciałby osiągnąć w przyszłości. Ważne, by kalkulację przeprowadzić bez zaangażowania emocji – po to, by nie ulec efektowi utopionych kosztów.

 

Zjawisko to polega na tym, że ludzie skłonni są do kontynuowania wcześniej podjętych działań, nawet gdy okazały się one niekorzystne. Dlaczego? Bo wymagały od nas dużego wysiłku – fizycznego, psychicznego i emocjonalnego. W takiej sytuacji występuje chęć wyrównania poniesionych strat. To mechanizm, który towarzyszy przedsiębiorcom po doznaniu porażki finansowej. Jesteśmy wówczas bardziej skłonni do zaciągnięcia kolejnego zobowiązania finansowego po to, by uratować to, co budowaliśmy przez lata.

 

Sprawdź także: Jak przygotować firmę lub gospodarstwo rolne do otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego?

 

 

Jakie decyzje podjąć w przypadku pogłębiającego się kryzysu finansowego?
  • Jak zatem radzić sobie w sytuacji kryzysowej, gdy czas nagli, a rozwiązania, które wdrażamy nie przynoszą oczekiwanego rezultatu?
  • Jak podejmować decyzje o dalszym prowadzeniu firmy lub gospodarstwa rolnego, gdy spirala finansowa pogłębia się, a podejmowane działania nie przynoszą zamierzonych efektów?
  • W jaki sposób uwolnić się od nadmiernego zadłużenia?
  • Co w sytuacji zagrożenia niewypłacalnością?
Na szereg podobnych pytań odpowiadamy podczas codziennych rozmów z naszymi Klientami.

Jesteśmy firmą wyspecjalizowaną we wspieraniu podmiotów zagrożonych niewypłacalnością. Posiadany ponad 15-letnie doświadczenie. Działania koncentrujemy na zrozumieniu potrzeb i oczekiwań osób borykających się z trudną sytuacją ekonomiczną, a także udzieleniu realnej pomocy w kontekście przywrócenia płynności finansowej, proponując m.in. rozwiązania w postaci restrukturyzacji dla przedsiębiorców i restrukturyzacji gospodarstw rolnych.

 

Twoja firma przeżywa kryzys finansowy?

Przedsiębiorco, zastanawiasz się, czy Twój biznes przetrwa obecnie panujący kryzys? Zwiększające się koszty prowadzenia działalności sprawiają, że brakuje Ci pieniędzy na spłatę swoich kredytów? Jeśli twoje zobowiązania przekraczają 500 tys zł i chcesz zmniejszyć swoje raty już dziś skontaktuj się z doradcą restrukturyzacyjnym i porozmawiaj o negocjacjach z wierzycielami i zawarciu układu na możliwych warunkach. Zadzwoń pod numer 22 123 82 50 i porozmawiaj z doradcą restrukturyzacyjnym.

 

Sprawdź także: 

 

Czy komornik może zająć samochód firmowy?

 


Dodano: 21 lutego 2023r.
Tagi:

Porozmawiaj
z konsultantem
i wybierz odpowiednią ofertę

Szybki kontakt
System DEBITUM
Portal E-SYNDYK
Portal SYNDYKAUKCJE.PL