× Zaloguj się menu: Start Postępowania Oferta Aktualności Wiedza O nas Kontakt

Porozmawiaj
z konsultantem
i wybierz odpowiednią ofertę

Szybki kontakt
Czy komornik może zająć samochód firmowy

W przypadku, gdy stan finansowy firmy ciągle się pogarsza, a długi się piętrzą – należy spodziewać się nieprzyjemnych konsekwencji. Jedną z nich jest pojawienie się komornika oraz zajęcie majątku firmy. W przypadku samochodów może być to szczególnie dotkliwe, gdyż nierzadko uniemożliwia to dalsze prowadzenie działalności. Co zatem zrobić, aby komornik nie zlicytować firmowego samochodu? Dowiedz się, jak ochronić się przed zajęciem mienia.

Czy komornik może zająć samochód firmowy?

Zadłużeni przedsiębiorcy często zastanawiają się, czy komornik może zająć samochód firmowy. Jak najbardziej – bez względu na to, czy właściciel firmy jest jedynym właścicielem, czy współwłaścicielem. Wystarczy tylko przesłanka o tym, że ma tytuł do niego oraz użytkuje go – już wtedy możliwe jest zajęcie samochodu przez komornika. Choć co do zasady egzekucją objęte są najpierw środki finansowe na koncie firmowym, to z czasem może dojść do zabezpieczenia i zlicytowania mienia przedsiębiorcy. 

Czy komornik można zająć leasingowany samochód?

To sytuacja, nad którą zastanawia się wiele dłużników. Gdyż podobnie, jak przy współdzieleniu własności, takie pojazdy mogą zostać zajęte. Choć prawnym właścicielem pojazdu jest leasingodawca, to auto wchodzi w majątek, którym dysponuje zadłużone przedsiębiorstwo. Natomiast w tej sytuacji jest furtka, dla leasingodawcy do odzyskania zajętego przedmiotu. Otóż może on wytoczyć postępowanie kontregzekucyjne – jednak ma na to tylko miesiąc, gdyż w przeciwnym wypadku pojazd zostanie zlicytowany na aukcji komorniczej. Dlatego, gdy dojdzie do zajęcia samochodu leasingowanego, należy jak najszybciej powiadomić prawnego właściciela samochodu. Należy jednak się liczyć z tym, że na skutek egzekucji komorniczych, leasingodawca może rozwiązać umowę z zadłużoną firmą.

Kiedy komornik nie może zając samochodu?

Należy pamiętać, że choć fakt współdzielenia tytułu własnościowego do samochodu ma niewielkie znaczenie przy przeprowadzaniu egzekucji komorniczych, to już użytkowanie tak. Dla przykładu, w niektórych sytuacjach komornik nie może zając samochodu. Dotyczy to sytuacji, gdy właścicielem i użytkownikiem jest współmałżonek dłużnika i nie ma wspólnoty majątkowej. Natomiast jeśli jest współdzielność – to wtedy zgonie z prawem komornik może zająć auto męża lub żony dłużnika. Kolejna sytuacja, kiedy komornik nie może zająć samochodu, jest wtedy, gdy pojazd jest używany do działalności zarobkowej. Warto jednak pamiętać, że dotyczy to usług przewozu osób czy transportu. Jeśli jednak dojdzie do upadłości firmy, to nie ma ku temu przeciwwskazań.

Jak nie dopuścić do licytacji komorniczej?

W przypadku, gdy komornik zabezpieczy samochód firmowy należy się śpieszyć. Tylko miesiąc dzieli egzekucję od licytacji. Warto zatem zastanowić się, w jaki sposób nie dopuścić do licytacji komorniczej. Wiele firm w tym przypadku decyduje się na skorzystanie z usług firm oferujących doradztwo prawne, takich jak Vindico. W zależności od sytuacji możliwe jest zarekomendowanie odpowiednich działań naprawczych lub zawnioskowanie o przeprowadzenie restrukturyzacji przedsiębiorstwa. W ten sposób można nie dopuścić do licytacji komorniczej i ochronić mienie firmy przed innymi zajęciami.

Co zrobić, żeby komornik nie zajął samochodu – restrukturyzacja przedsiębiorstwa

W przypadku, gdy przedsiębiorstwo traci wypłacalność i od dłuższego czasu ma złą sytuację finansową, można przeprowadzić restrukturyzację. W tym celu niezbędne jest zatrudnienie licencjonowanego doradcy, który opracuje odpowiedni plan oraz przygotuje wniosek z propozycjami układowymi. Takie usługi ma agencja restrukturyzacyjna w Warszawie. W ten sposób możliwe jest nie tylko zapobiegnięcie zajęciu i licytacji komorniczej samochodu, ale także innego majątku firmowego. 

W ramach restrukturyzacji przedsiębiorstwa możliwe jest:

  • umorzenie odsetek

Doradca restrukturyzacyjny negocjuje umowy z wierzycielami, co może pozwolić na obniżenie zadłużenia przez umorzenie części odsetek. W ten sposób zobowiązania zmniejszą się, przez co będą łatwiejsze do zapłaty przez dłużnika.

  • renegocjacja umów

Restrukturyzacja zakłada wprowadzenie zmian w przedsiębiorstwie, dzięki którym możliwa jest poprawa sytuacji finansowej. Wlicza się do tego także renegocjacja umów oraz redukcja kosztów.

  • stworzenie nowego harmonogramu spłaty zobowiązań

Nierzadko wydłużenie okresu spłaty zobowiązań pozwala na zmniejszenie miesięcznych opłat. W konsekwencji dłużnik ma wtedy możliwość ich spłaty, a wierzyciel odzyska środki finansowe. 

  • wprowadzenie zmian w firmie, pozwalających na optymalizację

Podczas restrukturyzacji analizie jest poddana cała firma, dzięki czemu możliwe jest wprowadzenie działań mających na celu usprawnienie jej. Nierzadko wiąże się to z rezygnacją z części umów, zmianą procesów produkcyjnych czy marketingowych oraz redukcją kadry pracowniczej.

Przeprowadzenie restrukturyzacji, to skuteczny sposób na to, aby komornik nie zajął samochodu. Dzięki temu przedsiębiorstwa w trudnej sytuacji finansowej mogą odzyskać wypłacalność.

 

Twoja firma przeżywa kryzys finansowy?

Przedsiębiorco, zastanawiasz się, czy Twój biznes przetrwa obecnie panujący kryzys? Zwiększające się koszty prowadzenia działalności sprawiają, że brakuje Ci pieniędzy na spłatę swoich kredytów? Jeśli twoje zobowiązania przekraczają 500 tys zł i chcesz zmniejszyć swoje raty już dziś skontaktuj się z doradcą restrukturyzacyjnym i porozmawiaj o negocjacjach z wierzycielami i zawarciu układu na możliwych warunkach. Zadzwoń pod numer 22 123 82 50 i porozmawiaj z doradcą restrukturyzacyjnym.


Dodano: 5 października 2022r.
Tagi:

Porozmawiaj
z konsultantem
i wybierz odpowiednią ofertę

Szybki kontakt
System DEBITUM
Portal E-SYNDYK
Portal SYNDYKAUKCJE.PL