× Zaloguj się menu: Start Postępowania Oferta Aktualności Wiedza O nas Kontakt

Porozmawiaj
z konsultantem
i wybierz odpowiednią ofertę

Szybki kontakt
Blue Modern Online Doctor Consultation Instagram Post

Wdrożenie postępowania restrukturyzacyjnego dla lekarzy

Coraz częściej otrzymujemy zapytania o postępowania restrukturyzacyjne od przedstawicieli branży medycznej, głównie lekarzy, w tym lekarzy stomatologów.

To grupa zawodowa kojarzona z wysokimi zarobkami. Z danych raportu Lekarze – oferty pracy [1] wynika, że średnia stawka lekarzy w poprzednim roku wzrosła, i to w każdym województwie. W III kwartale 2022 roku do 185,17 złotych brutto za godzinę. Dlaczego zatem osoba pracująca w takim zawodzie może mieć trudności w obsłudze swoich zobowiązań?

 

Powody problemów finansowych w branży medycznej

Duże koszty inwestycyjne

Według danych statystycznych średni wiek polskiego lekarza specjalisty to 38 lat. To wówczas najczęściej zaczyna on zarabiać godziwe pieniądze. Zdobycie wykształcenia, odbycie stażu, uzupełnianie wiedzy poprzez udział w dodatkowych kursach, szkoleniach i kongresach, a następnie otworzenie własnej działalności gospodarczej – to wszystko wymaga jednak dużych nakładów finansowych.

A jako że banki traktują lekarzy jako zawód zaufania publicznego z ogromnym potencjałem zarobkowym, uzyskania finansowania jest uproszczone. Niestety oznacza to łatwość zaciągania zobowiązań, a potem utrzymania wysokomarżowych produktów. Nierzadko lekarze posiadają zadłużenie na poziomie 2-3 milionów złotych. I są to kredyty niezabezpieczone, W innych branżach to praktycznie niespotykane!

Konieczność regularnego dofinansowywania

Zakup potrzebnego sprzętu medycznego (np. ultrasonografu, unitu dentystyczny, profesjonalnych narzędzi diagnostycznych) wiąże się z wydatkiem rzędu kilkuset tysięcy złotych. Na początkującego lekarza nakłada to obowiązek pracy ponad normę, koniecznej, by podołać miesięcznym wydatkom z tytułu leasingów czy kredytów obrotowych. Co więcej, zakupione sprzęty zużywają się i starzeją pod kątem technologicznym. To rodzi potrzebę dalszego dofinansowania działalności.

Rosnąca konkurencja i koszty prowadzenia działalności

Należy pamiętać, że branża medyczna – tak, jak wiele innych – staje się wysoce konkurencyjna. Coraz większą część rynku usług medycznych przejmują podmioty sieciowe takie jak Lux Med czy Medicover. To zjawisko widoczne szczególnie w mniejszych miejscowościach i bardzo niebezpieczne dla małych i średnich gabinetów lekarskich.

Do tego dochodzą czynniki takie jak: wzrost stóp procentowych, rosnące koszty najmu lub dzierżawy lokali, drastyczne podwyżki kosztów eksploatacyjnych czy choćby spadek zainteresowania pacjentów zabiegami najbardziej opłacalnymi z punktu widzenia przedsiębiorcy. Inflacja powoduje bowiem u konsumentów zaciskanie pasa, a to niestety zmniejsza popularność profilaktyki leczniczej czy tym bardziej droższych zabiegów, np. w ramach medycyny estetycznej.

Zmniejszające się wraz z wiekiem możliwości zarobkowe

Lekarze są często przepracowani. Zwłaszcza kiedy zaczynają wchodzić w dojrzały wiek, w którym nie mogą pracować tak dużo, jak wcześniej – brać dodatkowych dyżurów czy przyjmować większą liczbę pacjentów. To również znajduje odzwierciedlenie w osiąganych dochodach.

Trudność w zadbaniu o każdy obszar działalności

Lekarz jest specjalistą w swojej dziedzinie. A to oznacza, że świadczone usługi wymagają od niego pełnego skupienia i zaangażowania. Ilość pracy, którą wkłada w obsługą pacjentów wiąże się z niewystarczającą uwagą zwracaną na rentowność prowadzonego biznesu. Zatrudnienie personelu, dbałość o zachowanie wysokiej jakości i standardów leczniczych, potrzeba śledzenia zmian podatkowych i wiele innych kwestii, które dotyczą każdego przedsiębiorcy, dotyczą również lekarzy. Na barkach właściciela jednoosobowej praktyki lekarskiej jest czasem zbyt wiele, by mógł on samodzielnie uporać się z problemami finansowymi.

Duże niebezpieczeństwo – pożyczki „chwilówki”

Wszystkie wyżej wymienione czynniki sprawiają, że przychody z uzyskiwanej działalności –mimo że są dość duże – nie wystarczają na pokrycie sumy zobowiązań. W dodatku często zostają uzupełniane kolejnymi pożyczkami o bardzo wysokich kosztach. Choć chwilowy zastrzyk gotówki może wydawać się dla przedsiębiorcy ratunkiem, powoduje piętrzenie rat i pogłębienie problemów finansowych.

 

Postępowanie restrukturyzacyjne w branży medycznej – jak wygląda?

Jednym z najskuteczniejszych wyjść z takiej sytuacji jest wdrożenie postępowania restrukturyzacyjnego.

  • W większości przypadków wystarczą niewielkie zmiany takie jak wydłużenie okresu spłaty, zniwelowanie kosztów czy wprowadzenie okresu karencji, aby uratować przedsiębiorcę z opresji.
  • Po otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego płatność bieżących rat zostaje wstrzymana (poza bieżącymi ratami leasingowymi), dzięki czemu klient szybko odzyskuje płynność finansową. Okres ten trwa od otwarcia postępowania do prawomocnego zatwierdzenia układu, co czasami daje nawet kilka miesięcy spokoju.
  • Niezwykle pomocna jest również częściowa redukcja zadłużenia i sporządzenie nowego harmonogramu spłat, w dużym stopniu dostosowanego do obecnej sytuacji przedsiębiorcy.

 

Sprawdź także: PZU czy sanacja?

 

Wpływ restrukturyzacji na współpracę biznesowe

Co ważne, otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego nie wpływa negatywnie na współpracę ze szpitalami lub Narodowym Funduszem Zdrowia. Może jednak być źle postrzegane przez leasingodawców, jeśli dochodzi do składania nowych wniosków o finansowanie. Przedsiębiorca z branży medycznej zlecający postępowanie restrukturyzacyjne powinien mieć tego świadomość.

Podsumowanie

Specjaliści z branży medycznej często borykają się z poważnymi, stale rosnącymi zobowiązaniami finansowymi. W takiej sytuacji postępowanie restrukturyzacyjne może uchronić przed upadłością i pozwolić na odzyskanie wiarygodności biznesowej. Kluczem do sukcesu jest powierzenie restrukturyzacji profesjonalnej i zaufanej firmie.

W VINDICO zapewniamy kompleksowe wsparcie w restrukturyzacji – w imieniu przedsiębiorcy dochodzimy do porozumienia z wierzycielami, stwarzając najdogodniejsze warunki do odzyskania płynności finansowej.

 

Chcesz podpisać umowę z doradcą restrukturyzacyjnym?

Przedsiębiorco, zastanawiasz się, czy Twój biznes przetrwa obecnie panujący kryzys? Zwiększające się koszty prowadzenia działalności sprawiają, że brakuje Ci pieniędzy na spłatę swoich kredytów? Jeśli twoje zobowiązania przekraczają 500 tys zł i chcesz zmniejszyć swoje raty już dziś skontaktuj się z doradcą restrukturyzacyjnym i porozmawiaj o negocjacjach z wierzycielami i zawarciu układu na możliwych warunkach. Zadzwoń pod numer 22 123 82 50 i porozmawiaj z doradcą restrukturyzacyjnym.

 

 

__

Źródła:

[1] ­https://politykazdrowotna.com/assets/uploads/files/541-1670936458-raportoferowanychstawek09122022.pdf


Dodano: 7 lutego 2023r.
Tagi: medycyna, branża medyczna,

Porozmawiaj
z konsultantem
i wybierz odpowiednią ofertę

Szybki kontakt
System DEBITUM
Portal E-SYNDYK
Portal SYNDYKAUKCJE.PL