× Zaloguj się menu: Start Postępowania Oferta Aktualności Wiedza O nas Kontakt

Porozmawiaj
z konsultantem
i wybierz odpowiednią ofertę

Szybki kontakt
firma dlugi

Chyba nie ma osoby który by nie znała przysłowia „ Pieniądz robi pieniądz” autorstwa José Frèches, niestety w naszej pracy z przedsiębiorcami jako doradcy restrukturyzacji , częściej mamy do czynienia z sytuacja kiedy dług robi dług.

Oczywiście należy pamiętać, że nie każdy dług, zobowiązanie jest złe. Długi można podzielić na te dobre i na te złe.

Dobre i złe długi – jak odróżnić?

Dobre to takie, który zaciągnięte w ramach prowadzenia przedsiębiorstwa, które służą do rozwoju biznesu i zwiększenia przychodów. Zakup linii produkcyjnych, surowców, zatrudnienie specjalistów itd. Czyli wszystkie te działania, które po przez inwestycje  na końcu pozwalają zwiększyć majątek. Resumując są to długi które mają wzbogacić przedsiębiorcę

Inwestycje a zobowiązania – czy warto ryzykować?

Zaciągniecie zobowiązań w celu inwestycji w rozwój przedsiębiorstwa można traktować jako szanse. Oczywiście często spotykamy się z nie trafionymi inwestycjami przeinwestowaniem. Niestety dość częściej w naszej pracy mamy styczność z zaciąganiem złych zobowiązań, które nie służą do rozwoju firmy, a bardziej zaspokojeniu przyjemności  przedsiębiorcy.

Nawet nie będziemy tu wymieniać przykładów zaciągania takich zobowiązań bo chyba każdy zna  taki przykładów bardzo dużo.  Ogólnie są to długi, które wzbogacają innych, a nie przedsiębiorcę.  Czasami nie są to nawet duże zobowiązania, ale pomnożone przez wszystkie lata obsługi taki pożyczek i kredytów tworzą bardzo duże kwoty. Najczęściej zobowiązania generują odsetki, a w szczególności harmonogramy spłat w których spłacane są tylko odsetki bez kapitału lub z jego niewielka częścią.

Restrukturyzacja jako szansa na uporządkowanie finansów firmy

Usługa doradcy restukturyzacyjnego polega także na przeglądzie takich zobowiązań i podjęcia decyzji o ich odcięciu, podobnie jaki podjęcie decyzji o odcięciu nie trafionych inwestycji, które ma także każde przedsiębiorstwo działające na rynku kilka lat.  Otwarcie restrukturyzacji jest doskonała „okazja” do przeprowadzenia takiego  uporządkowania w firmie. Decyzje łatwiej przyjmą pracownicy, kontrahenci, a nawet jak pokazuje doświadczenie rodzina.

Rola doradcy restrukturyzacyjnego w przeglądzie zobowiązań

Zewnętrzny konsultant mający wgląd do firmy jest w stanie więcej zauważyć i trafniej zweryfikować decyzje zarządu, które są często obarczone emocjami, gdzie dokonuje się zaburzenia  racjonalności  niektórych  działań i trudno je z wewnątrz ocenić.

Niestety najczęściej mamy z tym doczerniania kiedy sytuacja jest już trudnią nie starcza pieniędzy na spłatę bieżących rat zobowiązań i potrzebna są już działania prawne w celu restrukturyzacji zobowiązań.

Postępowanie o zatwierdzenie układu

Na szczęście dość często wystarczy proste postępowanie w tym przypadku postępowanie o zatwierdzenie układu, aby uporządkować finanse firmy. Dokonać przeglądu nie potrzebnych wydatków, zredukować cześć zobowiązań, upłynniać zbędny majątek, który często generuje tylko koszty dla firmy. Uzyskać nowe harmonogramy z bankami.

Jakie korzyści płyną z restrukturyzacji biznesu?

Restrukturyzacja biznesu może przynieść wiele korzyści, takich jak zmniejszenie kosztów, zwiększenie efektywności, poprawa płynności finansowej i zdolności kredytowej, a także zwiększenie wartości firmy. Restrukturyzacja może również pomóc w uniknięciu bankructwa i utrzymaniu zatrudnienia.

Jakie są koszty restrukturyzacji?

Koszty restrukturyzacji biznesu mogą być znaczne i obejmować opłaty za usługi doradcze, koszty prawne, koszty zwolnień pracowników i koszty związane z likwidacją niepotrzebnego majątku. Jednakże, koszty te mogą być znacznie niższe niż koszty związane z brakiem restrukturyzacji, takie jak utrata reputacji, utrata wartości firmy, bankructwo i utrata zatrudnienia. Warto pamiętać, że koszty restrukturyzacji biznesu mogą być inwestycją w przyszłość firmy, która zwróci się w postaci zwiększonej efektywności i zysków.


Dodano: 21 marca 2023r.
Tagi: doradca, dług, restrukturyzacja,

Porozmawiaj
z konsultantem
i wybierz odpowiednią ofertę

Szybki kontakt
System DEBITUM
Portal E-SYNDYK
Portal SYNDYKAUKCJE.PL