× Zaloguj się menu: Start Postępowania Oferta Aktualności Wiedza O nas Kontakt

Porozmawiaj
z konsultantem
i wybierz odpowiednią ofertę

Szybki kontakt
kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny – zalety i wady

Wielu klientów na rynku posiadające znaczna ilość zobowiązań, których obsługi nie są w stanie już udźwignąć szuka sposobu na ich połączeniu w celu spłaty jednej mniszej raty. Kredyt konsolidacyjny polepsza strukturę zadłużenia. Pozwala zmniejszyć zaciągnięte pożyczki.  Z reguły jest to możliwe dzięki połączeniu wszystkich zaciągniętych zobowiązań i zastąpieniu jednym zobowiązanie czyli kredytem konsolidacyjnym   Produkt konsolidacji kredytów  jest skierowany przede wszystkim do konsumentów.

Plusy takiego rozwiązania to nowa rata  jedna zamiast kilku, a więc łatwiejsza do zarządzania bo płacona w jednym terminie, a nawet czasem kilkanaście rat płaconych do różnych instytucji  jak spotykamy u naszych klientów. Plusem może być uproszczona procedura kredytowa.

Minusy takiego rozwiązania to wydłużenie okresy do spłaty, a to z reguły prowadzi do wyższych kosztów obsługi zobowiązań.  produktu bankowego. Jeżeli chodzi o wszelkiego rodzaju spółki  to praktycznie są pozbawione takiej możliwości.  Trafiają do nas także klienci którzy, podejmowali próby przeprowadzenia takiej samodzielnej restrukturyzacji swoich zobowiązań bankowych z różnym skutkiem. Mimo, że czasami im się udawało to poprawiało to ich sytuacje na krótko.

Mimo, że faktycznie rata się czasami zmniejszała lub była jedna, faktycznie kwota kapitału praktycznie pozostawała nie spłacana i dług pozostawał na tym samym poziomie, ponieważ spłacane były tylko odsetki.

Do uzyskania kredytu konsolidacyjnego trzeba mieć mimo wszystko zdolność kredytową z którą obecnie są duże problemy, a więc jej brak eliminuje takie potencjalne rozwiązanie problemów finansowych dla klientów.

Alternatywa dla kredytu konsolidacyjnego – restrukturyzacja

Dobra alternatywa dla kredy konsolidacyjnego jest postepowanie restrukturyzacyjne, które można nazwać konsolidacją prawną zobowiązań.  W toku wypracowania propozycji układowych z wierzycielami można osiągnąć redukcje części zobowiązań, redukcje lub zmniejszenie odsetek, karencje zobowiązań.

Ponadto klient zyskuje czas który jest potrzebny na przemodelowanie swojego biznesu. Wierzycie to takich propozycji dość pragmatycznie i jeżeli mają prowadzić długie postępowania sądowe, a następnie egzekucyjne z niepewnym skutkiem. To wolą uzyskać mniejsze kwoty płacone regularnie w toku wykonywania rat układowych.

Restrukturyzacja – korzyści dla przedsiębiorców i wierzycieli

Przedsiębiorca dostaje „immunitet” przed wierzycielami, a szczególnie przed ich wysłannikiem w postaci komornika. Kolejne plusy postępowania to ochrona przed wypowiadaniem umówi i ogólne ustabilizowanie sytuacji prawnej w której się znaleźli.

Restrukturyzowany  podmiot nie otrzyma jednej raty  co na pewno jest utrudnieniem i jednego terminu do spłaty, ale ma wsparcie nadzory układu w procesie spłat rat układowych.

Najważniejszym czynnikiem jest to, że faktycznie dochodzi do zmniejszenia obciążeń finansowych, a spłacane raty układowe pomniejszają kapitał, a nie tylko raty odsetkowe.

Koszty związane z przeprowadzeniem restrukturyzacji

Przeciwnicy restrukturyzacji wskazują, że klient  będzie musiał ponieść koszty związane z przeprowadzeniem postępowania przez doradcę restrukturyzacyjnego. Oczywiście jest to prawdą, ale najczęściej w winku przyjęciu układu, cześć wierzytelności, odsetek, kosztów sądowych zostaje zredukowane w toku postępowania, a reedukacja ta przekracza koszty przeprowadzenia całego postępowania. Instytucje finansowe, za przeprowadzenia restrukturyzacji naliczają koszty i to często nie mniejsze  tylko najczęściej w formie mniej zauważalnej bo rozłożone na długie lata w formie dodatkowych opłat w postaci ubezpieczeń itd.

Wydatek na przeprowadzenia postępowania ponoszą jest na jego początku i może czasami wydawać się znaczny, ale najczęściej zwraca się on kilkukrotnie uwzględniwszy wszystkiego koszty ponoszone przy obsłudze zadłużenia.


Dodano: 28 marca 2023r.
Tagi: kredyt, konsolidacja, dług,

Porozmawiaj
z konsultantem
i wybierz odpowiednią ofertę

Szybki kontakt
System DEBITUM
Portal E-SYNDYK
Portal SYNDYKAUKCJE.PL