Restrukturyzacja firmy to czasem jedyne wyjście, aby ochronić przedsiębiorstwo przed całkowitą upadłością. Odpowiednio przeprowadzone zmiany mogą skutecznie oddłużyć podmiot, a przy tym umożliwić zarabianie. Dowiedz się, jak wygląda restrukturyzacja firmy oraz jakie dokumenty są niezbędne do jej przeprowadzenia.
Firma w restrukturyzacji – co to znaczy?
Obecnie rynek jest nieprzewidywalny, przez co część firm boryka się z rosnącym zadłużeniem. W przypadku gdy taka sytuacja utrzymuje się dłużej niż 2 lata, a wartość zobowiązań przekracza majątek przedsiębiorstwa – można starać się o zatwierdzenie układu restrukturyzacyjnego. W tym celu warto zastanowić się, jakie dokumenty będą niezbędne do przeprowadzenia postępowania. Wiele przedsiębiorców w takiej sytuacji decyduje się na skorzystanie z pomocy specjalistów. Usługi doradztwa restrukturyzacyjnego ma także Vindico. Restrukturyzacja firmy w dużej mierze polega na zatwierdzeniu układu pomiędzy dłużnikiem a wierzycielami. W ramach jego możliwe jest:
- wynegocjowanie nowych warunków spłaty
Nawarstwiające się zadłużenia i rosnące odsetki mogą działać jak kula śnieżna. Wraz z pogarszającą się sytuacją finansową przedsiębiorstwa, wysokość przeterminowanych zobowiązań rośnie, a zdolność ich spłacenia maleje. Dlatego w ramach restrukturyzacji firmy możliwe jest wynegocjowanie nowych warunków i harmonogramów. Nierzadko dochodzi do wydłużenia okresu spłaty, przez co wysokość rat jest mniejsza, a do tego wierzyciel nie straci na tym. To skuteczny sposób na oddłużenie przedsiębiorstwa.
- umorzenie odsetek
W ramach negocjacji z wierzycielami możliwe jest także umorzenie części odsetek. Dzięki temu zadłużenie firmy spada i jest łatwiejsze w spłacie.
- ochrona przed egzekucją komorniczą
Następstwem niespłacania zobowiązań są roszczenia wierzycieli oraz w konsekwencji egzekucja komornicza. Firma w restrukturyzacji jest chroniona przed zajęciem aktywów i pasywów przez komornika. Dzięki temu nadal możliwe jest prowadzenie działalności zarobkowej pozwalającej na spłatę zadłużenia.
Jednak, aby było doszło do restrukturyzacji, należy zadbać o przygotowanie niezbędnych dokumentów.
Restrukturyzacja gospodarstw rolnych – czy jest możliwa?
W przypadku prowadzenia działalności rolniczej lub hodowlanej przedsiębiorca może napotkać się z wieloma zagrożenia. Wszak wystarczy, że dziki lub żurawie uszkodzą plony, aby gospodarstwo znalazło się wtedy w niezwykle trudnej sytuacji. Wiele podmiotów, którym grozi upadłość, zastanawia się, w jaki sposób przywrócić wypłacalność. Restrukturyzacja gospodarstw rolnych pozwala na zatrzymanie egzekucji komorniczych oraz wprowadzenie zmian pozwalających na spłatę zadłużenia. Podobnie jak w przypadku restrukturyzacji firm, renegocjowane są warunki spłaty zobowiązań, na takie, które są bardziej przystępne dla zadłużonego. Dzięki temu zarówno gospodarstwo rolne może odzyskać wypłacalność, jak i wierzyciel pożyczone pieniądze.
Wniosek o restrukturyzacje – o czym należy pamiętać?
Niezbędny do przeprowadzenia postępowania jest wniosek o restrukturyzacje. W przypadku firmy niezbędne jest zgromadzenie odpowiednich dokumentów:
- obrazujących obecną sytuację finansową
Niezbędną przesłanką umożliwiającą zatwierdzenie sądowe restrukturyzacji jest zła sytuacja finansowa firmy. Co to w praktyce oznacza? Tylko podmioty, których zadłużenie przekracza wartość majątku, a ich problemy z wypłacalnością trwają minimum 2 lata, mogą ubiegać się o przeprowadzenie tego procesu. Zatem niezbędne jest dołączenie wszelkich bilansów, spisów wierzytelności i umów do wniosku o restrukturyzacje firmy.
- plan restrukturyzacyjny
Konieczne jest także ukazanie, w jaki sposób firma ma odzyskać wypłacalność oraz spłacić zadłużenie. W tym celu niezbędne jest sporządzenie odpowiedniego planu restrukturyzacyjnego, który należy dołączyć do wniosku.
- wniosek restrukturyzacyjny z propozycjami układowymi
Korzystając z pomocy doradcy restrukturyzacyjnego, przygotowany jest wniosek restrukturyzacyjny z propozycją układu pomiędzy zadłużonym a wierzycielami. Należy mieć na uwadze, że jego warunki powinny być korzystne dla obu stron. W przypadku, gdyby w ramach realizacji restrukturyzacji wierzyciele mogliby ucierpieć na tym, sąd może nie zatwierdzić postępowania.
Podobnie sytuacja wygląda przy restrukturyzacji gospodarstwa rolnego. Należy rzetelnie przygotować wszelkie dokumenty obrazujące kondycję finansową podmiotu oraz plan restrukturyzacyjny i propozycję układu. Takimi działaniami zajmują się firmy oferujące doradztwo gospodarcze w Warszawie. Należy pamiętać, że to dłużnik ma wpływ na to, kim będzie restrukturyzator. Warto zatem skorzystać z pomocy specjalistów, którzy mają doświadczenie w przeprowadzaniu postępowania. W ten sposób nie tylko firmy i gospodarstwa rolne mogą być skutecznie oddłużone, ale także możliwe jest uratowanie przynajmniej części majątku.