Sprawdź zadłużenie komornicze – co musisz wiedzieć o długu u komornika?
Jak sprawdzić, „czy mam” zadłużenie u komornika?
Jeśli chcesz sprawdzić, czy masz komornika, musisz podjąć kilka działań. Przede wszystkim, zwróć uwagę na zawiadomienia od instytucji finansowych, kancelarii komorniczej czy po prostu pisma od komornika z sygnaturą. Jeżeli mamy długi, które nie zostały uregulowane, wierzyciel może zawnioskować do komornika sądowego o windykację.
Alternatywnie, można założyć konto w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) lub Krajowym Rejestrze Długów (KRD) i raz na 6 miesięcy sprawdzaj stan swojego zadłużenia. BIK jest największym biurem informacji gospodarczej w Polsce. Znajdują się tam dane dotyczące osób fizycznych i firm, które posiadają pożyczki, kredyty czy rachunki bieżące. Na podstawie PESELu i numerów rachunków bankowych można tam sprawdzić swoje pożyczki i długi.
Natomiast KRD to krajowy rejestr zadłużonych, gdzie dostęp do danych o dłużnikach mają tylko uprawnione instytucje, takie jak banki czy firmy pożyczkowe. W KRD znajdują się dane o dłużnikach zarówno od osób fizycznych jak i firm. Musisz jednak założyć konto, aby móc uzyskać dostęp do danych o twoim zadłużeniu.
Komornik, realizując egzekucję zobowiązania, zajmuje konto bankowe dłużnika. Informacje o tym, czy nasze konto bankowe jest zajęte przez komornika, można uzyskać także sprawdzając raport BIK, który jest dostępny za pośrednictwem biura informacji kredytowej oraz kancelarii komorniczej.
Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem jest jednak skontaktować się bezpośrednio z kancelarią komorniczą, która prowadzi naszą sprawę. Tylko ona posiada najświeższe informacje o stanie naszego długu i ewentualnym wszczęciu postępowania komorniczego. Pamiętaj, że tylko Ty jako dłużnik masz prawo do pełnych informacji o swoim zadłużeniu.
Kiedy pojawia się postępowanie komornicze?
Postępowanie komornicze pojawia się w momencie, gdy dłużnik nie jest w stanie spłacić swojego zadłużenia. Komornik jest urzędnikiem, którego zadaniem jest pobranie długu od dłużnika na rzecz wierzyciela. Aby sprawdzić, czy i jakie dług zobowiązania ciąży na dłużniku, można pobrać raport z Krajowego Rejestru Długów. Komornik może zająć różnego rodzaju majątek dłużnika, w tym wynagrodzenia, ruchomości i nieruchomości. Proces ten zwykle rozpoczyna się od pisma do komornika ze strony wierzyciela, które składa wniosek o stanie zadłużenia dłużnika.
Następnie, komornik przystępuje do windykacyjnego zajęcia komorniczego, które polega na przygotowaniu i przekazaniu dokumentów niezbędnych do skierowania sprawy do sądu. W toku prowadzonej sprawy komornik posiłkuje się informacjami na temat dłużnika, które uzyskał z różnych źródeł, takich jak wierzyciel, banki, urzędy skarbowe czy inne instytucje. Aby dochować należytej staranności oraz zgodności z prawem, komornik musi przestrzegać rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych.
Komornik ma obowiązek poinformować dłużnika o kwocie długu, oraz o tym, że ma on prawo złożyć sprzeciw w konkretnej sprawie. W takiej sytuacji następuje wezwanie do zapłaty zasądzonej kwoty wraz z odsetkami za opóźnienie. Jeżeli w toku postępowania komorniczego dłużnik zdecyduje się na spłacenie długu, zadłużenie ulega likwidacji. Ważne jest, aby dłużnik był świadom tego, w jaki sposób prowadzone jest postępowanie komornicze, aby mógł skutecznie z nim się uporać, i żeby nie dopuścić do niepotrzebnego narastania długów.
Jak sprawdzić dług u komornika?
Sprawdzenie swojego zadłużenia u komornika jest procesem, który może wywołać wiele pytań i obaw, szczególnie dla osób, które nie mają doświadczenia w tej dziedzinie. W jaki sposób zatem można sprawdzić swój dług u komornika? Na początek, warto pamiętać, iż komornik może prowadzić sprawę do każdego kto nie wywiązuje się ze swoich płatniczych obowiązków. Oznacza to, że są prowadzone informacje na twój temat, aby monitorować progres zadłużenia osób fizycznych.
Zapewne zastanawiasz się, gdzie znajdują się dane dotyczące stanu Twojego zadłużenia i jak można uzyskać dostęp do tych informacji. Wystarczy dostęp do Internetu, abyś mógł uzyskać informacje o zadłużeniu. Systemy online zawierają szczegółowe informacje na temat wszystkich istniejących kredytów danej osoby, a przepływ takich danych oraz uchylenia dyrektywy zasłaniającej owe informacje sprawia, że mogą one być sprawdzone przez każdą osobę.
W przypadku, gdy otrzymasz informację o zajęciu wynagrodzenia przez komornika, warto dokonać sprawdzenia stanu Twojego zadłużenia. Możesz to robić regularnie, najlepiej raz na pół roku, aby pamiętać o wszystkich zobowiązaniach i ewentualnie wpłynąć na wysokość potrąceń. Dodatkowo, jest możliwość, że otrzymasz informację o kwocie, której będziesz musiał się pozbyć, aby spłacić swój dług. Właściwie prowadzona kontrola długu pozwala na usuwanie go krok po kroku, zamiast pozwalać mu na gromadzenie się do granic nie do pokonania. Bez wątpienia, zarządzanie swoim zadłużeniem to jeden z najważniejszych aspektów zarządzania swoimi finansami.