× Zaloguj się menu: Start Postępowania Oferta Aktualności Wiedza O nas Kontakt

Ostatnimi czasy zaobserwowaliśmy znaczący problem z odzyskiwaniem wierzytelności w mikro i małych przedsiębiorstwach. Dla wielu z tych firm, może to oznaczać znaczną przeszkodę w rozwoju firmy.
Mikro i małe przedsiębiorstwa stanowią znaczną część w liczbie firm na rynku.
Jednocześnie, to te sektory najbardziej odczuwają wszelkiego rodzaju wahania gospodarcze oraz najdotkliwiej odczuwają rosnącą ilość zatorów płatniczych.

Dla mikro przedsiębiorstwa jedna niezapłacona faktura opiewająca na kilka lub kilkanaście tysięcy złotych może okazać się przysłowiowym „gwoździem do trumny”.
Niestety przedsiębiorcy z tego sektorów gospodarki również najczęściej kierują się sentymentami w biznesie.

Osoby zarządzające mikro i małymi przedsiębiorstwami nie stać na tworzenie dodatkowych miejsc pracy dla windykatorów, a im samym brakuje czasu na monitorowanie płatności.

Co zatem zrobić gdy w naszej firmie pojawiają się dłużnicy?

  1. Czas to pieniądz – w przypadku problemów z dłużnikami to przysłowie również się sprawdza. Im szybciej rozpoczniemy działania windykacyjne, tym mamy większe szanse na odzyskanie swoich pieniędzy.
  2. Jeżeli sami nie mamy czasu na zajęcie się dłużnikami – zlećmy to profesjonalistom. Lepiej zapłacić prowizję od odzyskanych pieniędzy niż nie odzyskać grosza, który nam się należy.
  3. Pamiętajmy o weryfikacji kontrahentów – sprawdzajmy nowych partnerów biznesowych, unikniemy w ten sposób kolejnych problemów w przyszłości.
  4. Faktury się przedawniają !!! Niestety cały czas przedsiębiorcy o tym zapominają. Jeżeli faktura się przedawni, nawet oddanie sprawy do sądu nie zmusi dłużnika do zapłaty wierzytelności. Odwlekając windykację, zmniejszamy szanse na odzyskanie długu, ponosimy straty z tytułu zapłaconych podatków, aż w końcu „obdarowujemy” dłużnika pieniędzmi, które powinny do nas wrócić.
  5. Ulga od złych długów – w świetlne nowych przepisów – jeżeli od daty wymagalności faktury minęło 150 dni istnieje możliwość złożenia wniosku w Urzędzie Skarbowym i zwrot zapłaconego podatku VAT.

Polscy przedsiębiorcy, niestety cały czas przekładają sentymenty nad dobro własnych firm. Notorycznie dają się zbywać obietnicami o kolejnych terminach wpłaty, dają się mamić wymówkami, że faktura nie dotarła, że dłużnik też czeka na pieniądze, etc. Nie negujemy, że tak może być, natomiast z doświadczenia wiemy, że jest to prawda obejmująca zaledwie kilka procent populacji dłużników. Nie zapominajmy, że prowadząc firmę, nie prowadzimy instytucji charytatywnej. Nikt za na nas nie zapłaci podatków. W Urzędzie Skarbowym czy ZUSie raczej nikt się nie przejmie naszymi problemami finansowymi.
Biznes to biznes, a biznes prowadzi się dla pieniędzy.

Wielokrotnie będąc na spotkaniu u Klienta, słyszymy, że trzeba jeszcze poczekać, bo była obietnica wpłaty (kolejna w przeciągu roku). Obawy, że jak sprawa zostanie oddana do windykacji to ten Klient (dłużnik) ucieknie do konkurencji, itd.

Jeżeli więc w Twojej firmie pojawią się problemy z dłużnikami, zadaj sobie pytanie: „ czy warto dalej zwlekać z windykacją, czy może ważniejsze jest dbanie o relacje z kontrahentem, który tylko generuje nam koszty?”
Czy nie lepiej znaleźć innego partnera biznesowego, który będzie płacił terminowo? Czy może faktycznie tkwić przy kontrahencie który zamawia towar, zwiększa saldo zadłużenia i pogrąża naszą firmę?

Jeśli w biznesie przekładasz interes dłużnika nad własny, to może warto zastanowić się nad zmianą branży i zamiast prowadzić działalność zarobkową, otworzyć organizację non-profit?


Dodano: 5 grudnia 2014r.
Tagi: dług, dłużnik, vindico, wierzytelność, zaufanie,

Porozmawiaj
z konsultantem
i wybierz odpowiednią ofertę

Szybki kontakt
System DEBITUM
Portal E-SYNDYK
Portal SYNDYKAUKCJE.PL