× Zaloguj się menu: Start Postępowania Oferta Aktualności Wiedza O nas Kontakt

Jako firma windykacyjna, codziennie stykamy się z dłużnikami, wysłuchujemy ich wymówek.
Dlatego też chcielibyśmy podzielić się z Państwem naszym doświadczeniem i być może pomóc w procesie windykacji jaki prowadzicie Państwo w swoich firmach.

Na początek przedstawimy kilka typów dłużników. Pozwoli to na zobrazowanie z jakim typem dłużnika mogą mieć Państwo styczność i w jaki sposób rozpocząć działania windykacyjne.
* dłużnik współpracujący – do tej kategorii możemy zaliczyć dłużników, którzy w wyniku niekorzystnych zdarzeń stali się dłużnikami. Można powiedzieć, że to najlepszy typ dłużnika, ponieważ sam dąży do rozwiązania problemu, stara się dotrzymać ustaleń, rozumie konsekwencje prawne i finansowe. Rozmowy z tym typem dłużnika to dążenie do kompromisu, znalezienie wspólnego wyjścia z sytuacji.
* dłużnik depresyjny – są to osoby, które borykają się z wieloma różnymi problemami jednocześnie (np. problemy finansowe, rodzinne, zdrowotne). Ponieważ ich stan psychiczny sprawia, że są obojętni wobec zaistniałej sytuacji, nie liczą się z konsekwencjami prawnymi i finansowymi.
W rozmowie z tego typu dłużnikiem należy znaleźć wspólne rozwiązanie i uzgodnić chociaż częściową spłatę długu, tak aby nie pogłębiać problemów.
* dłużnik agresywny – są to osoby agresywne, które podczas rozmowy krzykiem próbują wyładować nagromadzone emocje.  Często krzyk jest formą obrony. Aby negocjować z tym typem dłużnika, należy go najpierw uspokoić. Dłużnik agresywny, krzykiem będzie dążył do sprowokowania negocjatora licząc na przykład na nieskuteczność powziętych wobec niego kroków prawnych.
W  takiej sytuacji ważne jest aby nigdy nie odpowiadać agresją na agresję.
* dłużnik z poczuciem mocy – to typ dłużnika, który czuje się bezkarny, jest przekonany o nieskuteczności przepisów prawnych, często grozi znajomością we wszystkich możliwych instytucjach – sądach, urzędach. Często jest to gra na zwłokę, połączona z groźbami, próbami wyprowadzenia negocjatora z równowagi.
* dłużnik „tak tak” – dłużnicy zaliczeni do tej kategorii na każde pytanie odpowiadają „tak”. Na pytania czy spłaci dług – odpowiedź będzie tak, na pytanie czy np. w przyszłym tygodniu wpłaci kolejną ratę – odpowiedź oczywiście będzie – „tak”.
Niestety słowa te nie mają pokrycia w rzeczywistości, jest to gra na czas. Osoby te często nie są świadome konsekwencji jakie grożą im z tytułu zaległości.

W kolejnym artykule omówimy najczęstsze wymówki dłużników.


Dodano: 9 grudnia 2014r.
Tagi: dług, dłużnik, vindico, wierzytelność, wymówki,

Porozmawiaj
z konsultantem
i wybierz odpowiednią ofertę

Szybki kontakt
System DEBITUM
Portal E-SYNDYK
Portal SYNDYKAUKCJE.PL