Jeżeli zastanawiasz się, jak w szybki sposób pozyskać finansowanie działalności gospodarczej, lub w jaki sposób zapobiec zatorom płatniczym – rozwiązaniem jest faktoring.
Co to jest FAKTORING?
Faktoring w ostatnim czasie staje się dość popularnym narzędziem dla przedsiębiorców.
Jest to forma krótkoterminowego finansowania, poprzez nabywanie od przedsiębiorców należności wynikających z umów kupna-sprzedaży, gdzie występuje odroczony termin płatności.
Poprzez faktoring Twoja firma uzyskuje płynność finansową, zwiększa swoją konkurencyjność poprzez wydłużenie terminów płatności dla kontrahentów, zapobiega zatorom płatniczym.
Jak to działa?
Przedsiębiorca dostarcza towar/usługę wraz z fakturą do swojego kontrahenta, następnie fakturę dostawca przesyła do Faktora. Ten wypłaca ok. 80% kwoty faktury w 24 godziny.
Do momentu zapłaty faktury przez odbiorcę, faktura jest monitorowana przez Faktora..
Kontrahent reguluje płatność za fakturę do Faktora, który wypłaca odbiorcy pozostałą należność, pomniejszoną o koszty faktoringu i prowizję.
Jeżeli kontrahent nie ureguluje należności za fakturę, windykacją zajmuje się Faktor.
Warto tutaj zaznaczyć, że nie każdy może ubiegać się o faktoring.
Należy spełnić kilka kryteriów, a przede wszystkim:
- mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą na terenie RP,
- dostarczać swoje usługi/produkty do stałej i rozproszonej bazy odbiorców, udzielając im odroczonego terminu płatności,
- Powinieneś posiadać w swojej ofercie powtarzalny, zestandaryzowany produkt, który nie będzie obarczony ryzykiem częstych reklamacji lub zwrotów.
Jest to kolejne narzędzie w szerokim wachlarzu instrumentów finansowych, które może stać się dylematem nie jednego przedsiębiorcy. Finansowanie działalności gospodarczej przez faktoring jest dobrą alternatywą dla kredytu obrotowego, a jednocześnie stwarza szereg innych możliwości ułatwiających zarządzanie finansami przedsiębiorstwa.