× Zaloguj się menu: Start Postępowania Oferta Aktualności Wiedza O nas Kontakt

Czym się kierować przy wyborze doradcy restrukturyzacyjnego  do przeprowadzenia uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego.

Według  danych zawartych na stronie ministerstwa sprawiedliwości mamy w Polsce 1604 doradców restrukturyzacyjnych, a więc właściciel firmy lub zarząd mogą przebierać w doradcach restrukturyzacyjnych i wybrać, który przeprowadzi firmę przez burzliwy okres postępowania restukturyzacyjnego.

Przy tak obfitym wyborze tym bardziej pojawia się pytanie, jakimi kryteriami się kierować podejmując decyzję o wyborze doradcy. Jako podmiot działający na rynku od wielu lat, na pewno nie radzilibyśmy kierować się w wyborze przede wszystkim ceną za usługę. Firma z problemem niewypłacalności jest jak pacjent w stanie przedzawałowym – źle dobrane leki mogą przyśpieszyć nieuchronne zatrzymanie serca, a czy szukając dla siebie pomocy wybieramy najtańszego lekarza, czy raczej stawiamy na takiego z doświadczeniem i wiedzą? Niewłaściwie podejmowane działania restrukturyzacyjne mogę doprowadzić firmę nawet do upadku.

Ponadto w toku skutecznie przeprowadzonego postępowania restrukturyzacyjnego dłużnik może zyskać umorzenie wierzytelności na kilkaset tysięcy złotych. W związku z takim umorzeniem koszty poniesione na doradcę restrukturyzacyjnego stają rzeczą wtórną i możną powiedzieć, że się szybko zwrócą po zawarci układu z wierzycielami.

Dla wielu uproszczone postępowanie restukturyzacyjnego wydaje się dość proste. Po zawarciu umowy z doradcą ukazuje się obwieszczenie w Monitorze Sadowym i Gospodarczym. W późniejszym okresie po sformułowaniu ostatecznych propozycji układowych i przygotowaniu kart do głosowania zostają one wysłane do wierzycieli. Wierzyciele zakreślają karty do głosowania za układem lub przeciw i odsyłają je na adres nadzorcy. Dość często dłużnicy i doradcy restrukturyzacyjni bez większego doświadczenia mają taki obraz przeprowadzania postępowania. Niestety tak prosto to nie wygląda, a problemy występują na każdym etapie nawet tak prostym jak odesłanie kart do głosowania przez wierzycieli na czas. W przypadku dużych instytucji jak banki albo fundusze inwestycyjne, które skupują wierzytelności, nawiązanie szybkiego kontaktu telefonicznego stanowi problem, a podane na stronach internetowych numery najczęściej są na infolinie – a każdy, kto choć raz dzwonił na jakąkolwiek infolinię wie, jak skomplikowanie wyglądają procedury uzyskania jakiejkolwiek informacji od szeregowych pracowników korporacji. Doświadczeni doradcy restrukturyzacyjni przetarli te ścieżki już dawno, a zatem dysponują kontaktami do odpowiednich oddziałów i osób decyzyjnych, które odpowiadają za reprezentację firmy w postępowaniu dłużnika. To pozwala na dość szybkie ustalenie  na przykład zmiany propozycji układowych, gdy negatywna reakcja takiej firmy sprowadza na dłużnika widmo nieprzyjęcia układu.

Z uwagi na ogromną liczbę ogłaszanych upadłości i otwieranych postępowań restrukturyzacyjnych duże firmy finansowe nie nadążają z obsługą spraw i ich terminowym załatwieniem. Ustawa przewiduje, że przyśpieszone postępowanie restrukturyzacyjne ma ściśle określony czas trwania – cztery miesiące – i najczęściej nie ma już czasu na odroczenie zgromadzenia i przygotowanie nowych propozycji układowych. Dlatego bardzo ważne jest mieć lepsze dojście reprezentanta, którego nazwa jest rozpoznawalna i znana wśród wierzycieli. Nie ma nic gorszego z postępowaniu restrukturyzacyjnym, jak wysłana po terminie karta na TAK, a przecież z uwagi na najczęściej duże kwoty, jakie mają tacy wierzycieli finansowi niekiedy przekreślają one szanse na zawarcie układu.

Z uzyskanych w ostatnim czasie informacji wnioski dłużnika o zatwierdzenie układu składne do wydziała restrukturyzacyjnych Sądów Rejonowych  są dość rygorystycznie i formalnie rozpatrywane, co skutkuje dość często odarnieniem wniosku o zatwierdzeniem układu.  W szczególności sądy  w składanych wnioskach dopatrują się braków formalnych mogących skutkować oddaleniem złożonego wniosku i umorzeniem postępowania restukturyzacyjnego.

Doświadczenie doradcy restrukturyzacyjni mający za sobą przeprowadzonych wiele różnych postpowań mają doświadczenie z pracy  z wierzycielami finansowymi którzy najszczerszej się powtarzają i występują w wielu sprawach. Doświadczenie z poprzednich układowych można wykorzystać już na etapie formułowania samach propozycji układowych znając politykę działania danej insynuacji np. jednej zależy na małej redukcji, ale zgadza się na rozciągniecie w czasie, a druga zgadza się na dużą redukcje, ale chce szybkiej spłaty.

Kolejnym ważnym pytanie może być zaplecze organizacyjne jakim dysponuje doradca. Na rynku funkcjonuje dużo jedno, dwu osobowych kancelarii. Zwłaszcza w przypadku, kiedy występuje duża ilość wierzycieli szczególnie ważne staje zaplecze do przygotowania zawiadomień, kart do głosowania, testu prywatnego wierzyciela, planu restrukturyzacyjnego jak i samych rozmów z wierzycielami.  Tym bardziej, że nie są to jedyne sprawy prowadzone przed doradcę restukturyzacyjnego. W związku z powyższym warto zadać pytanie o wielkość kancelarii i jej zaplecze organizacyjne. Zdecydowanie prowadzenie takiego postępowania, to gra zespołowa niż praca dla pojedynczej osoby.

Lista, a także przebieg postępowania restrukturyzacyjnego jest jawna (do informacji publicznej podawane są takie dane jak data otwarcia postępowania oraz wyznaczonego zgromadzenia, a także data zakończenia i decyzja o przyjęciu lub odrzuceniu układu; nie ujawniane są takie rzeczy, jak lista wierzycieli, czy kwota zadłużenia i stan majątkowy dłużnika), obwieszczana w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, więc każdy może sprawdzi ile dany doradca prowadził postępowań i z jakim skutkiem.

 


Dodano: 8 października 2021r.
Tagi:

Porozmawiaj
z konsultantem
i wybierz odpowiednią ofertę

Szybki kontakt
System DEBITUM
Portal E-SYNDYK
Portal SYNDYKAUKCJE.PL