× Zaloguj się menu: Start Postępowania Oferta Aktualności Wiedza O nas Kontakt

Porozmawiaj
z konsultantem
i wybierz odpowiednią ofertę

Szybki kontakt

Czym się kierować przy wyborze doradcy restrukturyzacyjnego do przeprowadzenia restrukturyzacji firmy?

 

Czy tani doradca restrukturyzacyjny dobrze poprowadzi postępowanie? Wybór doradcy restrukturyzacyjnego to trudna decyzja. Według  danych zawartych na stronie ministerstwa sprawiedliwości na dzień dzisiejszy mamy w Polsce 1604 doradców restrukturyzacyjnych, a więc właściciel firmy lub zarząd mogą przebierać w doradcach restrukturyzacyjnych i wybrać, który przeprowadzi firmę przez burzliwy okres postępowania restrukturyzacyjnego.

 

Gdzie szukać doradcy restrukturyzacyjnego? Przy tak obfitym wyborze tym bardziej pojawia się pytanie, jakimi kryteriami się kierować podejmując decyzję o wyborze doradcy. Jako podmiot działający na rynku od wielu lat, na pewno nie radzilibyśmy kierować się w wyborze przede wszystkim ceną za usługę. Firma z problemem niewypłacalności jest jak pacjent w stanie przedzawałowym – źle dobrane leki mogą przyśpieszyć nieuchronne zatrzymanie serca, a czy szukając dla siebie pomocy wybieramy najtańszego lekarza, czy raczej stawiamy na takiego z doświadczeniem i wiedzą? Niewłaściwie podejmowane działania restrukturyzacyjne mogę doprowadzić firmę nawet do upadku.

Ponadto w toku skutecznie przeprowadzonego postępowania restrukturyzacyjnego dłużnik może zyskać umorzenie wierzytelności na kilkaset tysięcy złotych. W związku z takim umorzeniem koszty poniesione na doradcę restrukturyzacyjnego stają rzeczą wtórną i można powiedzieć, że się szybko zwrócą po zawarciu układu z wierzycielami.

Dla wielu uproszczone postępowanie restukturyzacyjnego wydaje się dość proste. Po zawarciu umowy z doradcą ukazuje się obwieszczenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. W późniejszym okresie po sformułowaniu ostatecznych propozycji układowych i przygotowaniu kart do głosowania zostają one wysłane do wierzycieli. Wierzyciele zakreślają karty do głosowania za układem lub przeciw i odsyłają je na adres nadzorcy. Dość często dłużnicy i doradcy restrukturyzacyjni bez większego doświadczenia mają taki obraz przeprowadzania postępowania. Niestety tak prosto to nie wygląda, a problemy występują na każdym etapie nawet tak prostym jak odesłanie kart do głosowania przez wierzycieli na czas. W przypadku dużych instytucji jak banki albo fundusze inwestycyjne, które skupują wierzytelności, nawiązanie szybkiego kontaktu telefonicznego stanowi problem, a podane na stronach internetowych numery najczęściej są na infolinię – a każdy, kto choć raz dzwonił na jakąkolwiek infolinię wie, jak skomplikowanie wyglądają procedury uzyskania jakiejkolwiek informacji od szeregowych pracowników korporacji. Doświadczeni doradcy restrukturyzacyjni przetarli te ścieżki już dawno, a zatem dysponują kontaktami do odpowiednich oddziałów i osób decyzyjnych, które odpowiadają za reprezentację firmy w postępowaniu dłużnika. To pozwala na dość szybkie ustalenie  na przykład zmiany propozycji układowych, gdy negatywna reakcja takiej firmy sprowadza na dłużnika widmo nieprzyjęcia układu.

Co wpływa na skuteczność doradcy restrukturyzacyjnego? Najlepszy doradca restrukturyzacyjny w Polsce

Z uwagi na ogromną liczbę ogłaszanych upadłości i otwieranych postępowań restrukturyzacyjnych duże firmy finansowe nie nadążają z obsługą spraw i ich terminowym załatwieniem. Ustawa przewiduje, że przyśpieszone postępowanie restrukturyzacyjne ma ściśle określony czas trwania – trzy miesiące – i najczęściej nie ma już czasu na odroczenie zgromadzenia i przygotowanie nowych propozycji układowych. Dlatego bardzo ważne jest mieć lepsze dojście reprezentanta, którego nazwa jest rozpoznawalna i znana wśród wierzycieli. Nie ma nic gorszego z postępowaniu restrukturyzacyjnym, jak wysłana po terminie karta na TAK, a przecież z uwagi na najczęściej duże kwoty, jakie mają tacy wierzycieli finansowi niekiedy przekreślają one szanse na zawarcie układu.

Z uzyskanych w ostatnim czasie informacji wnioski dłużnika o zatwierdzenie układu składne do wydziała restrukturyzacyjnych Sądów Rejonowych  są dość rygorystycznie i formalnie rozpatrywane, co skutkuje dość często odarnieniem wniosku o zatwierdzeniem układu.  W szczególności sądy  w składanych wnioskach dopatrują się braków formalnych mogących skutkować oddaleniem złożonego wniosku i umorzeniem postępowania restrukturyzacyjnego.

Doświadczenie doradcy restrukturyzacyjni mający za sobą przeprowadzonych wiele różnych postępowań mają doświadczenie z pracy  z wierzycielami finansowymi którzy najszczerszej się powtarzają i występują w wielu sprawach. Doświadczenie z poprzednich układowych można wykorzystać już na etapie formułowania samach propozycji układowych znając politykę działania danej insynuacji np. jednej zależy na małej redukcji, ale zgadza się na rozciągniecie w czasie, a druga zgadza się na dużą redukcję, ale chce szybkiej spłaty.

Kolejnym ważnym pytanie może być zaplecze organizacyjne jakim dysponuje doradca. Na rynku funkcjonuje dużo jedno, dwu osobowych kancelarii. Zwłaszcza w przypadku, kiedy występuje duża ilość wierzycieli szczególnie ważne staje zaplecze do przygotowania zawiadomień, kart do głosowania, testu prywatnego wierzyciela, planu restrukturyzacyjnego jak i samych rozmów z wierzycielami.  Tym bardziej, że nie są to jedyne sprawy prowadzone przez doradcę restrukturyzacyjnego. W związku z powyższym warto zadać pytanie o wielkość kancelarii i jej zaplecze organizacyjne. Zdecydowanie prowadzenie takiego postępowania, to gra zespołowa niż praca dla pojedynczej osoby.

Lista, a także przebieg postępowania restrukturyzacyjnego jest jawna (do informacji publicznej podawane są takie dane jak data otwarcia postępowania oraz wyznaczonego zgromadzenia, a także data zakończenia i decyzja o przyjęciu lub odrzuceniu układu; nie ujawniane są takie rzeczy, jak lista wierzycieli, czy kwota zadłużenia i stan majątkowy dłużnika), obwieszczana w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, więc każdy może sprawdzi ile dany doradca prowadził postępowań i z jakim skutkiem.

 

Jak sprawdzić licencję doradcy oraz liczbę prowadzonych postępowań? 

Strona Ministerstwa, gdzie może Pan sprawdzić uprawnienia doradców restrukturyzacyjnych  oraz listę prowadzonych postępowań.

 

Zarząd naszej firmy posiada licencję doradców restrukturyzacyjnych: Marcin Kopacz licencja nr 827 i Kwalifikowany Doradca Restrukturyzacyjny Daniel Zabłocki licencja nr 1008. Zgodnie z ustawą o licencji doradcy restrukturyzacyjnego spółka Vindico Doradztwo Gospodarcze i Restrukturyzacyjne może występować, jako doradca restrukturyzacyjny, nadzorca sądowy i zarządca sądowy.

 

Sprawdź także:

Jakie dokumenty do restrukturyzacji są najważniejsze?


Dodano: 8 października 2021r.
Tagi: marcin kopacz, daniel zabłocki, tani doradca restrukturyzacyjny, wybór doradcy, dobry doradca,

Porozmawiaj
z konsultantem
i wybierz odpowiednią ofertę

Szybki kontakt
System DEBITUM
Portal E-SYNDYK
Portal SYNDYKAUKCJE.PL